Snowden je ochotný jít do amerického vězení, má ovšem podmínky

Bývalý konzultant amerických špionážních služeb Edward Snowden je prý ochotný jít do amerického vězení. Chce ale formální dohodu, na jejímž základě by přiznal vinu a dostal nižší trest. Nyní mu za zveřejnění kompromitujících údajů o aktivitách amerických rozvědek hrozí až 30 let vězení.

Edward Snowden
Zdroj: ČTK Autor: AP/Uncredited

V rozhovoru pro pořad BBC Snowden řekl, že nabídku adresoval americkým úřadům již mnohokrát, ale nikdy nedostal formální návrh na dohodu. Zatím mu prý slíbily, že ho nebudou mučit, což je „dobrý začátek“. „O moc dál jsme se ale nedostali,“ dodal.

„Jisté je, že Američani chtějí Snowdena zpět téměř za každou cenu. Chtějí vědět, co dal Rusům, případně Číňanům,“ uvedl ve vysílání ČT24 zpravodaj ČT ve Washingtonu Martin Řezníček.

Snowden zveřejnil v roce 2013 kompromitující údaje o rozsáhlých aktivitách amerických rozvědek. Krátce poté se uchýlil do Ruska, kde dostal povolení k pobytu na osobní přímluvu prezidenta Vladimira Putina.

Video Igor Lukeš: USA nemají žádnou motivaci Snowdenovi situaci ulehčit
video

Igor Lukeš: USA nemají žádnou motivaci Snowdenovi situaci ulehčit

Igor Lukeš: USA nemají žádnou motivaci Snowdenovi situaci ulehčit

Řezníček: Důležité je, že mezi Snowdenem a vládou vůbec probíhá komunikace

Zveřejnění tajných informací poškodilo pověst USA v zahraničí a vedlo k přehodnocení aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V USA Snowdenovi hrozí až 30 let vězení. Dohodu na zmírnění jeho trestu počátkem roku připustil americký ministr spravedlnosti Eric Holder.