Vrahovi z denverského kina porota polehčující okolnosti neuznala

Američan James Holmes, který v roce 2012 postřílel v kině na předměstí Denveru 12 lidí a dalších 70 zranil, může dostat trest smrti. Usnesla se na tom porota s tím, že polehčující okolnosti, jako například duševní porucha, které by umožnily uložení doživotního trestu bez možnosti omilostnění, nepřevážily nad přitěžujícími okolnostmi. O Holmesově konečném osudu rozhodne porota později.

James Holmes u soudu
Zdroj: Reuters Autor: Andy Cross

Za přitěžující okolnosti obžaloba už dříve označila mimořádnou krutost a zvrácenost činu. Jako polehčující okolnosti obhajoba zmiňovala duševní nemoc, bezproblémové dětství a fakt, že nyní 27letý muž neměl před činem záznam v trestním rejstříku.

Holmes verdikt vyslechl s kamennou tváří. Emoce nijak neprojevuje už od začátku procesu letos v dubnu. Porota složená z devíti žen a tří mužů uznala Holmese vinným už v červenci. Obhajoba někdejšího studenta neurologie tvrdila, že Holmes trpí bludy a schizofrenií a nemůže nést za svůj čin odpovědnost. Psychiatři předvolaní obžalobou uvedli, že muž je sice těžce duševně nemocný, ale v době činu byl příčetný. Porotci v příštích dnech vyslechnou další svědky a poté definitivně rozhodnou o Holmesově osudu.

Holmes vyšel v červenci 2012 asi 20 minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina Aurora. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.