Palestinská vláda se rozpadla

Ramalláh - Palestinská vláda národní jednoty dnes odstoupila. Premiér Ramí Hamdalláh předal svou rezignaci předsedovi samosprávy Mahmúdu Abbásovi. Palestinský vůdce následně pověřil opět Hamdalláha vytvořením nového kabinetu. 
Muž s palestinskou vlajkou
Zdroj: ISIFA/SIPA Autor: Abed Rahim Khatib

Abbás již v úterý oznámil, že hodlá palestinskou vládu vytvořenou loni spolu s radikálním hnutím Hamas rozpustit. Jako důvod rozpuštění kabinetu tehdy uvedl fakt, že „Hamas blokuje výkon vládní moci v Gaze“.

Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panovaly v ní vleklé spory, zejména o postup rekonstrukčních prací v Pásmu Gazy poškozeném ozbrojenými konflikty. Hamas obsadil Gazu v roce 2007 a konkurenční Fatah od těch dob vládne jen na Západním břehu Jordánu.

Radikálové z Hamasu dali najevo záměr opustit vládu už letos v lednu. Hamas tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude Pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamas potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.

Zástupce Hamasu a další radikální organizace Islámský džihád rozpuštění vlády odsoudili jako nepřijatelné jednostranné rozhodnutí vlády, o němž se s nimi nikdo neradil. „Nikdo nám o rozhodnutí rozpustit vládu nic neřekl, Fatah se rozhodl zcela sám. Jsme proti jakékoli jednostranné změně vlády bez konzultace se všemi stranami,“ sdělil mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí.

Podle palestinských zdrojů se Abbás rozhodl vládu rozpustit, když zjistil, že Hamas bez vědomí ostatních stran vyjednává s Izraelem o posílení příměří, jímž loni v srpnu skončila válka v Pásmu Gazy.

Podle zdrojů agentury Maan by měl být nový kabinet sestaven nikoli z technokratů, ale spíš s ohledem na politické strany.

Na záměru Palestiny spolupracovat s Českem se nic nemění

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, který je právě v Praze, po dnešním jednání s českým protějškem Lubomírem Zaorálkem ujistil, že ať v Palestině bude jakákoli vláda, nic se nezmění na záměru Palestinců dosáhnout mírového řešení s Izraelem, bojovat s terorismem a spolupracovat se spřátelenými zeměmi včetně České republiky na dosažení míru a prosperity na Blízkém východě.

„Ať už nastanou jakékoli změny, naše regionální i mezinárodní závazky zůstanou zachovány,“ zdůraznil Málikí.

Hamas vyhrál v roce 2006 volby a o rok později z Pásma Gazy v bojích vytlačil představitele konkurenčního Fatahu. Od té doby tomuto území vládl sám. První větší spory se objevily začátkem roku. Hamas tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude Pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamas potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.

Video Palestinský ministr: Jsme proti útokům na civilisty
video

Palestinský ministr: Jsme proti útokům na civilisty