Hackeři by mohli zneužít informace o pracovnících CIA

Hackeři napojení na Čínu zřejmě získali přístup i k citlivým informacím osob ze zpravodajských a vojenských služeb USA, které lidé poskytli kvůli bezpečnostní prověrce. To by mohlo případně vystavit tyto osoby vydírání. Agentura AP na to upozornila s odvoláním na informace od několika amerických úředníků.
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Klaus Ohlenschläger
Video Hackeři zřejmě získali data z bezpečnostních prověrek v USA
video

Hackeři zřejmě získali data z bezpečnostních prověrek v USA

Napadení databáze bezpečnostních prověrek údajně bylo oddělené od obdobného napadení v minulém týdnu, kdy se hackeři zmocnili osobních údajů milionů lidí z amerických úřadů. Zneužitelné by mohly být údaje téměř všech z milionů držitelů bezpečnostní prověrky v USA, včetně osob z Ústřední zpravodajské služby (CIA), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a speciálního vojenského personálu.

Do žádosti o bezpečnostní prověrku musí žadatelé vyplnit velmi osobní údaje, včetně duševních nemocí, užívání drog a alkoholu, zda byli v minulosti zatčeni či zbankrotovali, ale také seznam kontaktů a příbuzných. To by mohlo vystavit nátlaku příbuzné amerických zaměstnanců zpravodajských služeb žijící v zahraničí.

Podle agentury AP personální úřad oficiálně neupozornil osoby ze zpravodajských a vojenských služeb, jejichž údaje z bezpečnostních prověrek mohly být napadeny. Zprávy o druhém útoky hackerů však začaly kolovat jak v Pentagonu, tak v CIA. Jenom od října 2014 bylo kvůli bezpečnostní prověrce vyšetřováno 2,9 milionu osob.

Z předchozího útoku na úřední servery ve Spojených státech, při nichž byla ukradena osobní data čtyř milionů lidí, byla podezírána Čína. Čínské ministerstvo zahraničí zprávy o vině čínských hackerů odmítlo.