Denník N podá ústavní stížnost – Fico rozkázal vládě list bojkotovat

Bratislava - Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) nedávno nařídil vládě, aby neodpovídala na dotazy novinářů Denníku N - prý píše o práci kabinetu tendenčně. Ředitel vydavatelství listu Lukáš Fila nyní oznámil, že list podá ústavní stížnost. Fico bojkotoval redaktory Denníku N už dříve. V 90. letech vydal stejný pokyn expremiér Vladimír Mečiar, jemuž se nezamlouvala práce některých soukromých médií.

Fico je známý tím, že neodpovídá ani na dotazy redaktorů SME. List podle něj dříve uvedl nepravdivé informace. Denník N začali letos vydávat právě bývalí novináři SME, kteří redakci deníku opustili poté, co se v jeho vydavateli začala angažovat finanční skupina Penta. 

Pokyn zcela ignorovat Denník N vydal slovenský premiér před několika týdny. V oficiálním prohlášení tamního Úřadu vlády je jako důvod zmíněno „dlouhodobé tendenční informování o práci vlády ze strany listu“. Poslední kapkou se zřejmě staly samolepky karikující premiéra, jež Denník N nabídl čtenářům. Na samolepkách byl Fico ztvárněn jako lupič utíkající s pytlem peněz a volající: „Chyťte zloděje!“. 

Podle vlády se tak list přihlásil k opozici. Šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný ale Českému rozhlasu řekl, že toto rozhodnutí považuje za absurdní, špatné, a dokonce protizákonné. Podle něho mají veřejní činitelé informovat média a nedělat mezi nimi rozdíl - s kým budou a nebudou mluvit.  

Fila označil postup vlády za diskriminační. „Stále platí, že hlavním nástrojem novináře má být síla slova. Když ovšem stát překročí všechna pravidla a úředníci začnou na pokyn premiéra místo hledání odpovědí hledat kličky v zákonech, je třeba to zastavit. Proto v pondělí podáme ústavní stížnost,“ napsal v dnešním vydání listu. 

  • Bojkot Denníku N kritizuje i řada slovenských médií. Vlnu solidaritu s listem podpořili například i umělci Slovenského národního divadla, uvedl Český rozhlas. 

K bojkotu deníku se naopak přidala soukromá stavební společnost Váhostav-SK, za kterou stojí podnikatel Juraj Široký. Toho média označují za blízkého straně Směr-SD. Společnost uvedla, že list ve svých článcích o podniku napsal nepravdivé informace a že odmítl uveřejnit opravu.  

Robert Fico v interview pro Události, komentáře
Zdroj: ČT24

Váhostav-SK se dostal do pozornosti medií, když získal soudní ochranu před věřiteli. Případ této přední slovenské stavební firmy, která se podílí například na budování dálnic a která neplatila dodavatelům za vykonané práce, letos vyústil v ostrý spor mezi vládou a opozicí. Parlament pak změnil pravidla ozdravného procesu firem, které se dostanou do finančních potíží. 

Šéf poslaneckého klubu opozičních křesťanských demokratů Pavol Abrhan v reakci na postup vlády ohlásil, že do sněmovny předloží novelu zákona, která má zakázat státním úřadům a institucím omezovat právo na informace. „Hrubé a arogantní chování, které premiér Fico používá vůči vybraným deníkům a redaktorům, je jeho vizitka. Ale upírat informace jejich čitatelům, tedy občanům na Slovensku, si premiér nemůže dovolit,“ prohlásil Abrhan. 

  • Slovenský tiskový zákon už v současnosti určuje, že orgány veřejné moci a další instituce jsou povinné na základě rovnosti poskytovat tisku a tiskovým agenturám informace o své činnosti. Za porušení tohoto ustanovení norma ale nepředpokládá žádnou sankci. Zmiňovaný návrh opozice má šanci na úspěch pouze v případě, že ho podpoří i poslanci Ficovy strany Směr-SD, která má ve sněmovně pohodlnou většinu.

Rozhodnutí Ficovy vlády bojkotovat dotazy redakce Denníku N není na Slovensku úplnou novinkou. Již v 90. letech tehdejší autoritářský premiér Vladimír Mečiar vydal podobný zákaz vůči několika soukromým médiím. 

Ve své billboardové kampani před uvedením na trh Denník N využil hesla „bez bulváru, bez oligarchů, bez kompromisů“ a označil se za nezávislé noviny. „Chceme nabídnout čtení, které půjde víc do hloubky, pohled do zákulisí, které nebude říkat jen co, kde a kdy, ale řekne proč, jak a za jakých okolností,“ říká Kostolný. 

Denník N vstoupil na trh v době, kdy slovenská vydavatelství dlouhodobě čelí poklesu zájmu čtenářů o tištěná vydání novin. Nejčtenějším listem v zemi je bulvární Nový čas, který loni v listopadu prodal v průměru zhruba 104 000 výtisků denně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Francie navýší výdaje na obranu

Francie vynaloží v příštích dvou letech dodatečných 6,5 miliardy eur (160 miliard korun) na obranné výdaje s ohledem na nové a bezprecedentní hrozby ve světě, uvedl v neděli francouzský prezident Emmanuel Macron. V projevu vpředvečer výročí pádu Bastily také prohlásil, že Evropa od konce druhé světové války nikdy nečelila takovým hrozbám, ať už ze strany Ruska, nebo v podobě teroristických či kybernetických útoků.
před 6 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 8 hhodinami

Izraelská raketa zabila několik dětí, když v Gaze čekaly na vodu

Izraelský útok v Pásmu Gazy připravil o život nejméně deset lidí, včetně šesti dětí, které čekaly ve frontě na vodu, informovaly tiskové agentury s odkazem na místní úředníky. Židovský stát to zdůvodnil technickým selháním rakety při úderu na teroristu desítky metrů daleko a vyjádřil lítost. Podle civilní obrany v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy Izrael útočil před svítáním a brzy ráno a zasáhl zejména domy a uprchlické tábory.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 11 hhodinami

Kyjev oznámil smrt ruských agentů podezřelých z vraždy důstojníka SBU

Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že při speciální operaci v Kyjevské oblasti zabila agenty ruské tajné služby FSB, kteří jsou podezřelí z vraždy plukovníka SBU Ivana Voronyče. SBU to uvedla na sociální síti Telegram.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 13 hhodinami
Načítání...