NASA má prý finanční i technické problémy s novým programem

Washington - Ambiciózní program Constellation (Souhvězdí) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je ohrožen. Projekt zabývající se zkoumáním Měsíce a Marsu se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz i s nedořešenými technickými problémy. Vyplývá to ze zprávy amerického Kongresu zveřejněné ve čtvrtek.

NASA chce spustit program Constellation v roce 2015. Jeho úkolem je nahradit současné raketoplány nosnými raketami Ares I a Ares V, kosmickou loďí Orion a přistávacím lunárním modulem Altair. 

Kongresová zpráva tvrdí, že jestliže nebudou v dohledné době pokračovat práce na raketách Ares nebo lodi Orion, ohrozí to celý program. Současná pracoviště prý například nejsou dostatečně vybavená k testování nového motoru pro Ares I, potíže jsou také s váhou nosných raket i lodi Orion.

Existuje údajně mnoho neznámých veličin, takže NASA nemůže provést základní odhad finančních nákladů projektu. Prozatím se pro program počítá se třemi miliardami dolarů. Bývalá astronautka Kathryn Thortonová, která v současné době přednáší na Virginské univerzitě, ale upozornila na fakt, že do rozpočtu NASA nejsou zahrnuty náklady na vyřazovaní raketoplánů. 

Podle současných plánů se počítá s tím, že vesmírná loď Orion bude dopravovat astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici a kolem roku 2019 pak vzlétne na Měsíc. Na Mars chce NASA vyslat loď s lidskou posádkou po roce 2030.