Hasne sláva olympiády v komunistickém Pekingu?

Praha - V posledních dnech téměř všechna světová média informují o pokusech aktivistů zhasnout olympijskou pochodeň a o jejich protestech a nenásilných demonstracích. Z Číny ale přicházejí jiné zprávy. Čínské úřady tvrdí, že odhalily spiknutí, které mělo olympiádu zničit. Podle čínské policie šlo o dvě teroristické skupiny, které chtěly unášet novináře a sportovce a útočit trhavinami na vládní budovy. Vše dokládají údajně zabaveným dynamitem, patronami a radikální literaturou. V provincii Sin-ťiang, kde žijí hlavně muslimští Ujgurové, mělo být zatčeno 35 spiklenců. Ti považují Čínu, stejně jako Tibeťané, za okupační mocnost. Podle pozorovatelů se ale Peking ve skutečnosti snaží odpoutat pozornost od sílících protestů, které olympijskou štafetu provázejí.

„Plánovali únosy novinářů, turistů a atletů během olympiády. Jejich cíl byl jasný, a to získat mezinárodní pozornost a zkazit celé hry,“ uvedl mluvčí Úřadu veřejné bezpečnosti Wu Che-pching. 

Kam je olympijská pochodeň přinesena, tam ji čekají davy demonstrantů a jejím zhasínáním dávají najevo nechuť k čínskému postoji k Tibetu. Jan Ruml, předseda monitorovací organizace Olympic Watch v pořadu Události, komentáře uvedl, že je dobře, že lidé protestují, protože poukazují na porušování lidských práv v Číně, což je neslučitelné s olympijskou myšlenkou. „Hry jsou v tomto s lidskými právy a s politikou naprosto kompaktní,“ řekl Ruml. 

„Olympiáda má být o sportu, nikoli o politice. Sport by neměl zprostředkovaně řešit jiné problémy světa,“ řekl naproti tomu místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák. „Příprava sportovně technická a organizační je naprosto v pořádku, Čína se velmi svědomitě za pomoci mezinárodních sportovních federací připravuje. Věci ohledně problému lidských práv, to je jiné téma a bohužel shodou okolností je spojeno časově i místem s Čínou,“ dodal Dvořák. 

Olympic Watch kritizuje Mezinárodní olympijský výbor za pořádání olympiády v Pekingu vůbec. Na otázku, zda naopak nepomůže olympiáda k tomu, že se upozorní na porušování lidských práv v Číně, Jan Ruml odpověděl, že tento problém nabral na aktuálnosti a tato situace pomůže situaci v Tibetu a Číně celkově.
 
„Tak, jako Čína využívá olympijských her k tomu, aby prokázala světu, že je velkým čínským národem a že dokáže zvládnout takovouto mezinárodní situaci, tak i ty protesty využívají samotného faktu olympijských her k tomu, aby zviditelnily téma lidských práv a zacházení s Tibeťany, Ujgury a dalšími národnostmi v Číně,“ dodal Ruml.