„Plánovali únosy novinářů, turistů a atletů během olympiády. Jejich cíl byl jasný, a to získat mezinárodní pozornost a zkazit celé hry,“ uvedl mluvčí Úřadu veřejné bezpečnosti Wu Che-pching.
Kam je olympijská pochodeň přinesena, tam ji čekají davy demonstrantů a jejím zhasínáním dávají najevo nechuť k čínskému postoji k Tibetu. Jan Ruml, předseda monitorovací organizace Olympic Watch v pořadu Události, komentáře uvedl, že je dobře, že lidé protestují, protože poukazují na porušování lidských práv v Číně, což je neslučitelné s olympijskou myšlenkou. „Hry jsou v tomto s lidskými právy a s politikou naprosto kompaktní,“ řekl Ruml.
„Olympiáda má být o sportu, nikoli o politice. Sport by neměl zprostředkovaně řešit jiné problémy světa,“ řekl naproti tomu místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák. „Příprava sportovně technická a organizační je naprosto v pořádku, Čína se velmi svědomitě za pomoci mezinárodních sportovních federací připravuje. Věci ohledně problému lidských práv, to je jiné téma a bohužel shodou okolností je spojeno časově i místem s Čínou,“ dodal Dvořák.
Olympic Watch kritizuje Mezinárodní olympijský výbor za pořádání olympiády v Pekingu vůbec. Na otázku, zda naopak nepomůže olympiáda k tomu, že se upozorní na porušování lidských práv v Číně, Jan Ruml odpověděl, že tento problém nabral na aktuálnosti a tato situace pomůže situaci v Tibetu a Číně celkově.
„Tak, jako Čína využívá olympijských her k tomu, aby prokázala světu, že je velkým čínským národem a že dokáže zvládnout takovouto mezinárodní situaci, tak i ty protesty využívají samotného faktu olympijských her k tomu, aby zviditelnily téma lidských práv a zacházení s Tibeťany, Ujgury a dalšími národnostmi v Číně,“ dodal Ruml.