Evropští socialisté: Uvidíme, jak bude slovenský tiskový zákon fungovat v praxi

Brusel/Štrasburk - Stejně jako na Slovensku vyvolává nový tiskový zákon rozporuplné reakce i v Evropské unii. Zatímco evropští socialisté se k celé věci stavějí zdrženlivě, lidovecká frakce Evropského parlamentu nový předpis kritizuje.

Evropští socialisté dnes jednali o novém tiskovém zákonu, který i přes kritiku opozice a vydavatelů schválil slovenský parlament. Po schůzce pracovní skupiny socialistické frakce EP pak europoslanec Hannes Swoboda prohlásil, že celou situaci budou socialisté sledovat, zatím však k žádným opatřením nepřistoupí. „Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet při uplatňování zákona v praxi,“ řekl Swoboda.
 
Druhá nejsilnější frakce Evropského parlamentu prý nemá podle Swobody zatím žádný důvod k tomu, aby proti zákonu nějak zasahovala. Prý si počká, až jestli se po uvedení zákona do praxe objeví nějaké stížnosti. 
 
S takovým přístupem se ale neztotožňují lidovci, kteří jsou v Evropském parlamentu nejsilnější frakcí. „Žasnu nad tím, že evropští socialisté nechtějí vidět přímou hrozbu, kterou tento zákon představuje pro svobodu tisku a svobodu projevu,“ uvedl předseda frakce Joseph Daul. Zákon připodobnil k těm, které mají diktátorské režimy, Daul uvedl jako příklad Bělorusko. „Když socialisté podporují takový zákon, podkopávají činnost OBSE, v Evropě vysoce respektované organizace, a ničí svoji vlastní důvěryhodnost,“ pokračoval Daul. 
 
Slovenský parlament schválil kontroverzní normu 9. dubna bez zapracování připomínek opozice a vydavatelů. Nejkritizovanější pasáží je takzvané právo na odpověď. Předpis totiž umožňuje, aby se kdokoli, koho se nějak dotkne třeba i pravdivý článek v médiích, mohl dožadovat toho, aby noviny uveřejnily jeho vyjádření. Odborníci i vydavatelé se proto obávají, že noviny budou takových textů plné, prý bude nový zákon pro tištěná média likvidační. Slovenské noviny dokonce proti předpisu dvakrát protestovaly. Zákon kromě médií kritizovala i slovenská opozice a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle ní ohrožuje zákon svobodu slova.

Text protestu slovenských novinářů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24