Vynález dalekohledu je spjat se jménem Galileo Galilei

Benátky - Pohled na noční oblohu a touha proniknout až do hlubin vesmíru fascinovaly lidstvo od nepaměti. Dávné civilizace si musely vystačit jen s lidským okem, postupně ale vědci přicházeli s jednoduchými přístroji, které jejich bádání ulehčily. Pozornost vzbudil profesor z italské Padovy Galileo Galilei, který přišel s vlastním dalekohledem. Jeho první testování nastalo 25. srpna 1609 ve zvonici svatého Marka v Benátkách. Ačkoliv měl mít Galileo konkurenta, dopomohly mu k prvenství hvězdného pozorovatele jeho četné publikace. Na počest Galileova objevu byl rok 2009 z rozhodnutí OSN vyhlášen Mezinárodním astronomickým rokem.

Objev dalekohledu odhalil mnoho do té doby neznámých jevů

Nějakou dobu předtím se Galileo doslechl o existenci jakýchsi „pátracích skel“ - přibližovadel sestavených ze dvou čoček na koncích trubice. Dalo se jimi prý dobře zvětšit kohouta na městské věži. Nápad jej zaujal, a vědec se tedy pustil do výroby vlastního přístroje. Dalekohled, který na tehdejší dobu neměl konkurenci, byl asi metr a čtvrt dlouhý. Oproti dřívějším Galileovým přístrojům, které zvětšovaly třikrát či pětkrát, zvětšoval tento až třicetkrát.

7 minut
Jiří Grygar ve Studiu 6
Zdroj: ČT24

Díky dalekohledu se Galileovi podařilo odhalit celou řadu do té doby neznámých jevů. Ať už se jednalo o krátery na Měsíci, sluneční skvrny, fáze Venuše, podstatu Mléčné dráhy i některých hvězdokup, „podivný“ tvar Saturnu (jeho prstenec) či čtveřici Jupiterových satelitů - Io, Europu, Ganymeda a Kallisto. Ty se posléze staly jedním z argumentů pro heliocentrický systém, který už dlouho ležel v žaludku církvi. Galileovy poznatky ale těžko prorážely i u tehdejších učenců.

Jeho publikace mu pomohly k prvenství v hvězdném pozorování

Dalekohledy se stále zdokonalovaly: po Galileově přístroji z roku 1609 to byl Keplerův dalekohled, fungující opět na principu čoček, v roce 1671 přišel zrcadlový model Isaaca Newtona. Rostly i jejich rozměry - zatímco Galileův měl objektiv o průměru zhruba pěti centimetrů, už o několik desetiletí později (kolem roku 1650), měly dalekohledy průměr 15 až 20 centimetrů. Ještě více se zvětšovala jejich zrcadla, v 18. století měla například přes metr. Současné největší teleskopy mají zrcadla o průměru kolem deseti metrů.

S jistotou se přesně neví, zda byl Galileo opravdu první, koho napadlo obrátit dalekohled k obloze. Protože však svá pozorování o Měsíci jako první publikoval, bylo mu prvenství přiznáno. Útlý spisek Hvězdný posel mu vyšel v roce 1610 v Benátkách. Kniha posléze doputovala až na císařský dvůr Rudolfa II. do Prahy, kde na ni napsal odpověď Galileův vrstevník, německý astronom Johannes Kepler (kniha se jmenovala Rozprava s hvězdným poslem).

Galileo měl konkurenta, který však nepublikoval

Letos v lednu prezentovala britská Královská astronomická společnost ve svém časopise studii o nálezu dokumentů, které mají dokládat britské astronomické prvenství v pozorování Měsíce. Šampionem se měl stát jistý šlechtic Thomas Harriot, který si údajně v roce 1609 pořídil z Holandska „přístroj na přibližování dálky“ a namířil jej na oběžnici. O několik měsíců tak měl Galilea předběhnout. Harriot byl však movitý, vědu dělal jen pro radost a nepublikoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 15 mminutami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku, informují ukrajinské úřady a média.
před 40 mminutami

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 2 hhodinami

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„To zlo je stále přítomné.“ V Polsku si připomněli výročí Katyně

Polsko si připomnělo 85 let od takzvaného Katyňského masakru. V roce 1940 sovětská tajná policie povraždila v oblasti Katyně ležící nedaleko od Smolenska v nynějším Rusku na dvaadvacet tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. Vinu Moskva od počátku svalovala na nacistické Německo. To ještě během druhé světové války, když okolí Katyně dobylo, exhumovalo část obětí. Kreml se k činu plně přiznal až v devadesátých letech. Polský premiér Donald Tusk během piety řekl, že stejné zlo, které před 85 lety vraždilo Poláky, v neděli zabíjelo v ukrajinském městě Sumy. „To zlo je tady stále přítomné a tak jako v minulosti, i dnes nás ohrožuje,“ prohlásil.
před 15 hhodinami

Volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr a pučista Nguema

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal padesátiletý Nguema 90,35 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na gabonského ministra vnitra.
před 15 hhodinami
Načítání...