Indiány vyhnal z jejich domovského území Starý ořechovec Jackson

Washington - Sedmý prezident Spojených států Andrew Jackson měl pro svoji neústupnou povahu přezdívku Starý ořechovec. Proslul celoživotním pronásledováním indiánů. 26. května 1830 podepsal zákon, který vedl k jejich nucenému vystěhování z jihovýchodu do oblastí za řeku Mississippi. Deportace vedla u mnoha indiánských kmenů ke genocidě.

Všechny indiánské kmeny byly vysídleny během 15 měsíců. Některé se podvolily síle federálních vojsk, jiné se postavily na odpor. Jen odhad říká, že během střetů zemřela čtvrtina domorodých Američanů. 

Jako hlavní cíl přesídlení sloužila Oklahoma. Směřovaly sem tisíce indiánů. V současnosti žije ve vyhrazených rezervacích přes milion indiánů. Největší osadou o ploše 65 000 km2 v Arizoně, Novém Mexiku a Utahu je osada patřící Navahům. 

2 minuty
O vysídlení indiánů se postaral zákon
Zdroj: ČT24

Spojené státy od počátku 19. století začaly vytlačovat původní obyvatelstvo na západ od Missouri a jako náhradu jim nabízely půdu za řekou. Pokud indiáni nechtěli svá území opustit, použila vláda sílu. Výsledkem byly dlouholeté boje o domovskou půdu. 

Roku 1830 schválil Kongres zákon o odsunu indiánů, podle kterého mohly být kmeny ze své domoviny vystěhovány do rezervací vzdálených tisíce kilometrů. Byla jim nabídnuta náhrada v podobě každoroční renty, která se ovšem vyplácela zřídka. 

Prezident Andrew Jackson podepsal zákon o vysídlení indiánů 26. května 1830. Zákon měl silnou podporu Jihu, zdejší státy totiž chtěly obsadit půdu, kterou obývalo pět domorodých indiánských kmenů. Spory s indiány byly nejvyhrocenější v tehdejším největším americkém státě v Georgii, kde žili Čerokiové. Zákon je kontroverzní především v tom, že i když indiáni dohodu o vysídlení formálně podepsali dobrovolně, byl na ně ovšem vyvíjen obrovský nátlak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 19 mminutami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35Aktualizovánopřed 19 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 32 mminutami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 41 mminutami

Členové britských speciálních sil vraždili zajatce včetně dětí, píše BBC

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek Special Air Service (SAS) a Special Boat Service (SBS) poskytli BBC svědectví o údajných válečných zločinech, které páchali jejich kolegové v Iráku a Afghánistánu. Nové výpovědi více než třiceti lidí zahrnují obvinění ze zločinů, které se měly odehrávat během více než deseti let, což je výrazně déle než tříleté období, které je ve Spojeném království v současné době vyšetřováno.
10:16Aktualizovánopřed 55 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti Truth Social.
05:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Katar daruje Trumpovi luxusní „nebeský palác“. Demokraté mluví o korupci

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Píší o tom tiskové agentury a americká média s odvoláním na své zdroje, jako první o věci informovala v neděli večer stanice ABC News.
před 4 hhodinami
Načítání...