Evropa se bojí přívalu uprchlíků z Afriky

Brusel - Evropská unie má obavu z příchodu uprchlíků ze severní Afriky na své území. Jen z Libye by podle odhadů mohlo během několika týdnů přijít až 350 tisíc uprchlíků. Jihoevropské státy chtějí peníze, aby se mohly s přívalem afrických běženců vypořádat.

K břehům italského ostrova Lampedusa pravidelně přirážejí bárky s uprchlíky z Tuniska. Jen v úterý v noci se na Lampeduse vylodilo 250 nových běženců. Už teď úřady zvládají nával přistěhovalců jen s vypětím všech sil. Kvůli násilnostem v Libyi se bojí, že ze severu Afriky brzy přijde lidské tsunami. „Pokud se jen 10 až 15 procent Libyjců rozhodne zamířit do Evropské unie, zaplaví přístavy v Řecku, Maltě, Kypru a Itálii 250 až 350 tisíc přistěhovalců. S takovou situací se Itálie nevypořádá sama. Musí se na ni připravit celá unie,“ upozorňuje italský ministr zahraničí Franco Frattini.

Obavy nezastírají ani další země na jihu Evropy - Španělsko, Francie, Řecko, Malta a Kypr. Libye totiž díky smlouvě s Itálií sloužila jako hradba pro nelegální přistěhovalce z celé Afriky. Evropa platila Libyi za to, že odchytávala imigranty už na africkém území. Teď se děsí, že se brána zcela otevře.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Reportáž Jakuba Nettla

23.2.2011, UD

Události, komentáře: Vyhrocená situace v Libyi

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux:

„Chceme, aby Evropská unie zřídila zvláštní fond určený pro země, které budou náporem přistěhovalců zasaženy nejvíce.“

Problémem se bude zabývat i celá unie. Středomořským zemím zatím přislíbila peníze a lidi na zvládnutí krizové situace. Oficiálně rozložit tíhu přistěhovalců i na země na severu Evropy ale odmítá. Proti přijetí imigrantů je hlavně Německo. O osud uprchlíků se zajímá i OSN. „Obracíme se na všechny dotčené země. Prosíme, neobracejte se k uprchlíkům z Libye v této pro ně těžké situaci zády,“ žádá Melissa Flemingová z úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Podle Bruselu by 60milionová Itálie i další velké státy měly začlenění takového množství přistěhovalců zvládnout. Jako příklad uvádí Německo, které v 90. letech přijalo 300 tisíc uprchlíků z Balkánu.

Afričtí uprchlíci v jihoevropských přístavech
Afričtí uprchlíci v jihoevropských přístavech
Více fotek
  • Afričtí uprchlíci v jihoevropských přístavech autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2347/234665.jpg
  • Afričtí uprchlíci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2347/234664.jpg