Strach Severokorejců z režimu opadává, hledají informace ze zahraničí

Washington - Severokorejci se méně obávají tvrdých trestů tamního režimu. Často se uchylují k vyhledávání informací ze zahraničních zdrojů. Ty jsou přitom v ostrém kontrastu s oficiální komunistickou propagandou. Jednat na základě získaných poznatků ale Severekorejci nemohou. Vyplývá to ze studie amerických expertů, kterou si nechalo vypracovat Ministerstvo zahraničí USA.

Pohled Severokorejců na USA či Jižní Koreu se rychle mění

Podle zprávy konzultační skupiny InterMedia, která byla ve středu zveřejněna ve Washingtonu, obyvatelé KLDR stále častěji sledují jihokorejské filmy a seriály. Rádi poslouchají populární hudbu, vyhledávají západní rozhlasové stanice a satelitní kanály. Mění se tak jejich pohled na jižního souseda, ale dokonce i na Spojené státy. Mají i menší strach dělit se o získané informace se svým okolím.

Zpráva je výsledkem desetiletého výzkumu, jehož zdrojem byly výpovědi stovek severokorejských uprchlíků, turistů a vojenských zběhů. Vyplývá z ní, že ani nový severokorejský vůdce Kim Čong-un se neodchýlil od zásady blokovat spoluobčanům internet a omezovat příjem rozhlasových a televizních kanálů.

Počítače jsou do země pašovány z Číny

Zlom ale údajně nastal po tragickém hladomoru v 90. letech, který vyvolal větší přísun zahraniční pomoci, a tím i otevření hranic se sousední Čínou. Severokorejci začali stále víc využívat nových komunikačních prostředků a počítačů. Mnoho se jich do země pašuje, a to nezřídka díky sítím podloudně řízeným státními úředníky.

Přestože hříšníky stále stíhají tvrdé tresty, strach před režimem prý ustupuje. Potrestání může odvrátit úplatek, méně časté jsou případy udavačství.

Podle zprávy tak vzniká stále širší propast lidmi a režimem. Severokorejská propaganda kvůli tomu například musela opustit tezi o tom, že jižní část poloostrova je hospodářsky zaostalejší, zmírnily se i pomluvy na adresu USA.

Možnost, že by Severokorejci své názory šířili zcela volně, je ale podle zprávy krajně omezená. Že by podle získaných informací i jednali, je podle skupiny InterMedia stále nepředstavitelné.