KLDR výrazně pokročila s výstavbou Jongbjonu

Soul - Severní Korea dokončila důležitou část výstavby lehkovodního reaktoru, který by mohl sloužit k vývoji jaderných zbraní. Ukázaly to nejnovější satelitní snímky, podle expertů ale může několik dalších let trvat, než bude zařízení schopné provozu. Reaktor v hlavním severokorejském jaderném zařízení v Jongbjonu buduje KLDR od roku 2010.

Komunistický režim tvrdí, že zařízení bude sloužit k výrobě energie, někteří experti to ale zpochybňují. Reaktor prý zemi poskytne důvod k obohacování uranu, který by v dalších fázích mohl být využit v jaderných bombách. Satelitní záběry z 6. srpna ukazují, že na budovu reaktoru byla vyzdvihnuta kupole. Podle Allison Puccioniové z amerického specializovaného periodika Jane's Defence Weekly kupole předtím rok ležela nedaleko budovy.

/*json*/{"map":{"lat":39.777408094357,"lng":125.75603485107,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Institut působící při Univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Baltimoru v květnu oznámil, že KLDR po měsících nečinnosti obnovila výstavbu reaktoru a pokročila se stavbou jeho ochranného pláště. Odborníci se dosud domnívali, že dokončení zařízení a jeho uvedení do provozuschopného stavu může být otázkou několika let. Experti z amerického střediska zabývajícího se situací v KLDR ale minulý týden sdělili, že KLDR výstavbu dokončí do konce příštího roku.