„Odpusťte,“ zaznělo po 50 letech od výrobce léku deformujícího novorozence

Berlín - Německý výrobce léku Contergan, po němž se matkám v 50. a 60. letech rodily děti se zdeformovanými končetinami, se poprvé omluvil. Úřady medikament, který se používal proti ranním nevolnostem těhotných žen, stáhly z trhu v roce 1961. Za čtyři roky jeho prodeje se narodilo 10 tisíc dětí s těžkým poškozením paží a nohou, polovina z nich v Německu. V bývalém Československu se sice Contergan oficiálně nepoužíval, nicméně někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt před několika lety řekl, že i zde byly děti poškozené tímto lékem.

Harald Stock, výkonný ředitel firmy Grünenthal, která Contergan vyráběla, řekl, že společnost se chce omluvit matkám, jež lék braly, a jejich dětem, jež se narodily s poškozenými končetinami. Ve Stolbergu nedaleko Cách byl odhalen pomník obětem Conterganu; jde o bronzovou sochu dítěte s nepřirozeně krátkými pažemi.

Harald Stock, výkonný ředitel firmy Grünenthal:

„Prosíme o odpuštění za to, že za téměř 50 let jsme k vám nenašli cestu. Chtěli bychom, abyste naše dlouhé mlčení chápali jako výraz šoku, jaký nám váš osud způsobil.“

Svazy postižených ale omluvu odmítly. Chtějí hlavně, aby došlo na to, čemu se autoři léku desítky let vyhýbali - k odškodnění obětí. „Omluva nám nepomůže vypořádat se s běžným životem,“ uvedla Ilonka Stebritzová, mluvčí Sdružení obětí Conterganu. „Potřebujeme jiné věci,“ dodala.

„Je to ten druh omluvy, který použijete, když vám to vlastně není líto,“ říká Australanka Wendy Roweová, jejíž dcera Lynette se kvůli Conterganu narodila bez končetin. Odškodnění se dočkala, ovšem ne od výrobce léku. V červenci zaplatil Lynette a její matce několik milionů australských dolarů britský distributor medikamentu. „On asi neví, co je to šok. Šok je, když se vám vaše děťátko narodí bez rukou a bez nohou,“ komentovala Roweová Stockovu omluvu.

Contergan symbolizuje největší skandál z oblasti farmacie v poválečné historii Německa. Firma Grünenthal tento prášek na spaní, který bralo hodně těhotných žen, na trh uvedla v roce 1957. Krátce nato se v různých zemích narodilo asi 10 000 dětí s těžkým poškozením paží a nohou, polovina z nich přišla na svět v Německu. Nejdříve se předpokládalo, že to souvisí s jadernými testy, nicméně pak lékaři přišli na to, že proces růstu končetin nenarozených dětí ovlivňoval thalidomid, účinná látka obsažená v Conterganu. V roce 1961 Grünenthal přípravek z trhu stáhl.

Děti s těžkými deformacemi rukou a nohou se rodily hlavně v Německu, Británii, Austrálii a Kanadě. V Československu se lék neprodával, ojedinělé oběti si ale vyžádal i tady - u žen, které jej získaly z Německa nelegálně. 

Po dlouhých sporech vznikla v roce 1971 nadace s jměním ve výši 200 milionů marek. Peníze pocházely z poloviny od Grünenthalu a z poloviny od německého státu. Od této nadace dostávají poškození rentu, která je ale podle nich příliš nízká vzhledem k tomu, že se dožívají stejného věku jako ostatní lidé. Náklady na péči totiž stále rostou.

Thalidomid se dnes přes tragickou historii používá proti lepře a některým zhoubným nádorům. Jen oproti minulosti nese každá kapsle jasné varování.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 23 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 2 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 3 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...