Místo Ceaušeskovy popravy se otevírá veřejnosti

Bukurešť - Bývalá kasárna v rumunském městě Tirgovište u Bukurešti, kde byl v prosinci 1989 popraven komunistický diktátor Nicolae Ceaušescu, se v září otevřou veřejnosti. Řekl to šéf muzejního komplexu Ovidiu Carstina. Prostory popravy byly uvedeny do původního stavu a zrekonstruovala se i místnost, kde diktátor strávil poslední noc.

Ceaušescu, který vládl Rumunsku železnou rukou téměř čtyřicet let, se v prosinci 1989 neúspěšně pokusil násilím potlačit lidové povstání a byl se svou manželkou Elenou zatčen při pokusu o útěk. Zvláštní vojenský soud pak manželský pár odsoudil k trestu smrti a 25. prosince byli oba v Tirgovišti zastřeleni. Ceaušescu je pohřben na hřbitově Ghencea v jižní části Bukurešti. 

Ceaušeskovy pozůstatky byly původně pohřbeny tajně, v noci a stranou od ostatních hrobů. Na náhrobním kameni bylo falešné jméno. V prosinci 2010 bylo do náhrobního kamene vyryto jeho skutečné jméno, datum narození a úmrtí a titul prezident Rumunské socialistické republiky.

Správa muzea, které v areálu kasáren vzniklo, obnovila vnitřní vybavení prostor, kde se dramatické události z prosince 1989 odehrávaly. Na místo se vrátil původní nábytek a Ceaušeskova cela i místo soudu a popravy byly vymalovány v původních barvách. Podle Carstiny je komplex hojně navštěvován, ale přístup do míst popravy byl dosud turistům odepřen. Zájem vidět místo, kde Ceaušescu a jeho žena zemřeli, mají prý hlavně zahraniční turisté.