Miniponorka pročesá oblast, kde by mohly být černé skříňky

Kuala Lumpur - Po černých skříňkách zmizelého malajsijského letounu bude na dně Indického oceánu pátrat speciální miniponorka. Ta má zjistit, zda signály zachycené minulý týden skutečně pocházejí ze zapisovačů ztraceného stroje. Oznámil to šéf pátracích operací Australan Angus Houston.

Už je to 38 dní, co malajsijské letadlo zmizelo, černé skříňky vydávají signál zhruba 30 dní. Naposledy pátrací tým zachytil údajný signál před šesti dny, potom už ne. Pokud tedy skutečně šlo o zvuky ze záznamového zařízení, pak se mu zřejmě už vybily baterie. „Nezaznamenali jsme signál už šest dní. Myslím, že je čas jít na dno moře,“ prohlásil Houston. 

Pátrací loď Ocean Shield proto co nejdřív vypustí samostatné „podmořské vozidlo“ The Bluefin 21. Malá ponorka bez posádky dokáže vytvořit zvukovou mapu oblasti a odhalit případné trosky letadla na dně oceánu. Hledání se soustřeďuje na oblast, v níž byly v uplynulých dnech pětkrát zachyceny akustické signály podobné signálům z černých skříněk. 

„Jsme přesvědčeni, že známe pozici černých skříněk plus minus několik kilometrů,“ prohlásil Abbott. „Znalost přibližné polohy černých skříněk nicméně není totéž jako vytažení vraku z hloubky téměř čtyř a půl kilometru pod mořem či zjištění všeho, co se při letu stalo,“ upozornil Houston. 

Oblasti, kde se pátrá po zmizelém letadle
Zdroj: AP/ČTK

20 hodin denně pod hladinou

Pátrací operace na dně moře půjde navíc pěkně pomalu. Bude probíhat ve 24hodinových cyklech. Dvě hodiny se bude ponorka potápět, 16 hodiny bude zkoumat dno, další dvě hodiny se bude zase vynořovat na hladinu. Zbývající 4 hodiny stráví experti tím, že budou z přístrojů stahovat nasbíraná data, ponorka totiž není schopná posílat živě ze dna data na hladinu. 

V jaké hloubce bude ponorka pracovat? Podívejte se na názornou grafiku

Úřady teď také zkoumají olejovou skvrnu na moři, která se objevila nedaleko oblasti, kde byly naposledy zachyceny údajné signály černých skříněk. Experti teď budou zkoumat, jaké má látka na hladině moře složení. Ověří tak, jestli by mohl olej uniknout právě ze zmizelého stroje. „Pokud se nepotvrdí, že se jedná o letecký petrolej, neboli kerosin, může se jednat třeba o olejovou skvrnu z nějaké lodi, která tudy projížděla,“ vysvětluje letecký instruktor Ladislav Keller. 

Boeing 777 s 239 lidmi na palubě se ztratil 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Následně vypukla nejrozsáhlejší pátrací a záchranná operace v letecké historii. Podle vyšetřovatelů stroj z neznámých důvodů změnil kurz, stočil se na jih a zřítil se do Indického oceánu. 

4 minuty
Námořní kapitán: Odlehlá oblast a velké hloubky k úspěchu nepomáhají
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
05:45Aktualizovánopřed 41 mminutami

Hirošima je symbolem nezdolnosti japonského národa, míní Pavel

Prezident Petr Pavel ve středu zahájil oficiální program na návštěvě Japonska. Odpoledne tamního času se vlakem přesunul do Hirošimy, kde uctil památku obětí výbuchu jaderné bomby z konce druhé světové války. Ocenil, jak se Japonci s tragédií vypořádali. Z cesty do Asie se vrátí v neděli.
07:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čínská školka dávala dětem do jídla barvu s olovem. Způsobila stovky otrav

Desítky regionálních úředníků a členů nemocničního personálu se manipulací se vzorky snažily tajit případ ze školky ve střední Číně, kde se přes 230 dětí otrávilo olovem. Zjistilo to oficiální vyšetřování, napsal web stanice BBC. Obsah jedovatého kovu v jídle více než 2000krát převyšoval státem povolenou normu.
před 1 hhodinou

Když mladí muži nenávidí ženy. Recept na manosféru hledá Česko i Británie

Ideologie založené na nedůvěře a nenávisti k ženám v on-line světě získávají celosvětově na popularitě posledních zhruba deset let. Ve Velké Británii se proto rozhodli vydat nové školní pokyny, které mají dětem ukázat, jak se těmto trendům bránit. Rámec výchovy k vztahům, sexu a zdraví (RSHE) si klade za cíl pomoci chlapcům najít pozitivní vzory, a čelit tak rostoucímu šíření sexistického obsahu od influencerů z „manosféry“. Na narůstající problém upozorňují odborníci i v tuzemsku.
před 2 hhodinami

Íránské rakety postihly v Izraeli také migranty z Ruska a Ukrajiny

Izrael oznámil, že v úterý sestřelil raketu vypálenou z Jemenu. Útok přišel měsíc poté, co skončila krátká izraelsko-íránská válka, během které právě kvůli raketám deset tisíc Izraelců přišlo o domovy. Celou pětinu z nich tvoří lidé, kteří do Izraele přišli nedávno, zejména z Ruska a Ukrajiny.
před 3 hhodinami

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zelenskyj podepsal zákon oslabující nezávislost protikorupčních úřadů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý po 22. hodině SELČ podepsal zákon, který omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi, píše agentura Reuters. Večer přitom v Kyjevě a dalších městech vyšly do ulic stovky lidí, kteří požadovali prezidentské veto poté, co návrh zákona schválil parlament. Normu kritizovala rovněž Evropská unie, nevládní organizace i dotčené úřady, informoval dříve poslanec Jaroslav Železňak.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump nechal zveřejnit dokumenty o sledování Martina Luthera Kinga

Americký prezident Donald Trump nechal zveřejnit na čtvrt milionu stránek o sledování a atentátu na bojovníka za rovná práva Martina Luthera Kinga. Držitele Nobelovy ceny za mír zavraždil palbou z pušky v roce 1968 v Memphisu uprchlý trestanec. Okolnosti atentátu ovšem vyvolaly řadu pochyb, a to i ze strany samotných potomků zavražděného lidskoprávního aktivisty. King snil o tom, jak si v USA jednou budou všichni rovni bez ohledu na barvu pleti. Jeho vražda vyústila v násilné nepokoje i v přijetí zákona, který ukončil diskriminaci při hledání bydlení.
před 12 hhodinami
Načítání...