Desítky mrtvých při útoku na základnu OSN v Jižním Súdánu

New York - Nejméně 50 mrtvých a více než 100 zraněných si vyžádal útok proti základně OSN na východě Jižního Súdánu. Podle americké velvyslankyně při OSN Samanthy Powerové byli oběťmi civilisté, kteří se ukryli na základně před násilím v oblasti. Jižní Súdán je nejmladším státem světa. Vznikl odtržením od Súdánu teprve v roce 2011.

Oběťmi byli civilisté, kteří se ukryli na základně před násilím v oblasti. „Přímo v areálu jsme našli 48 těl, mezi nimi i ženy a děti. Mimo základnu jsme objevili také deset mrtvých útočníků. Celkem je tedy obětí 58, ale číslo ještě pravděpodobně vzroste vzhledem k vážnému stavu mnoha zraněných,“ řekl Lanzer.

Mezi zraněnými při čtvrtečním útoku ve městě Bor byli i dva příslušníci sil OSN, které základnu s 5 000 uprchlíky střeží. „Jedná se o urážku mezinárodního společenství a porušení základních principů ohledně ochrany civilistů,“ prohlásila Powerová. USA se budou podle ní ve spolupráci s partnery snažit najít viníky a pohnat je před soud.

Na severu Jižního Súdánu se rozhořely nové těžké boje poté, co protivládní rebelové zahájili novou ofenzivu ve snaze ovládnout ropná naleziště. Povstalci již prý ovládli Bentiu, metropoli provincie Unity a středisko těžby ropy.

Tuhé boje probíhají také v sousední provincii Horní Nil. Konflikt bezprostředně postihl i některé uprchlické tábory. Jejich obyvatelé jsou nuceni opustit svá prozatímní obydlí a ukrýt se do bezpečí.

Podle jedné z pracovnic humanitární organizace World Vision Kathariny Witkovské je nejhorší situace v metropoli Horního Nilu Malakalu. „Dnes to je město duchů. Lidé tu byli často zastřeleni na nemocničních lůžkách, město je plné lidských koster,“ řekla.

Organizace spojených národů ve čtvrtek ve svém prohlášení uvedla, že je „hluboce znepokojena“ situací v Jižním Súdánu. Už ve středu varoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun před hrozícím hladomorem v zemi. Mohl by prý postihnout až třetinu populace země, tedy 3,7 milionu lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko masivně útočilo na Ukrajinu, v Polsku vzlétly stíhačky

Rusko vyslalo v noci proti Ukrajině 728 dronů, sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a šest hypersonických raket Kinžal. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že se protivzdušné obraně podařilo zničit 714 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu. Podle serveru Ukrajinska pravda či agentury Reuters šlo o dosud největší útok proti Ukrajině od začátku plnohodnotné ruské války. Hlavním terčem byl dle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky.
před 16 mminutami

Netanjahu jednal s Trumpem podruhé v krátké době

Prezident USA Donald Trump jednal podruhé během dvou dnů s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle amerických médií debatovali hlavně o situaci v Pásmu Gazy a o možném příměří mezi teroristickým hnutím Hamás a židovským státem. Podle Trumpova vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa se znesvářené strany „přibližují dohodě“. Jednání státníků se týkalo i vztahů s Íránem.
02:41Aktualizovánopřed 31 mminutami

Moskva se snaží o bližší vztahy s Gruzií, ta ale zpět do „ruské náruče“ nechce

Rusko uvádí, že se nadále snaží o normalizaci vztahů s Gruzií, jíž okupuje pětinu území. Naposledy Kreml této kavkazské zemi nabídl připojení k mezinárodnímu dopravnímu koridoru Sever-Jih. Podle experta Vincence Kopečka z Ostravské univerzity však může Tbilisi s normalizací vztahů souhlasit pouze „na oko“, jelikož gruzínská vláda nestojí o to, aby země znovu spadla do ruské náruče.
před 55 mminutami

Dudovi naslouchala Evropa i USA, doma ale rozděloval

Polského prezidenta Andrzeje Dudu v srpnu vystřídá Karol Nawrocki. Během deseti let v čele země se Duda stal jednou z nejvýraznějších současných politických osobností východní Evropy, které naslouchal Brusel i Washington. Za svůj pragmatický přístup ke kremelské hrozbě a aktivní pomoci Ukrajině čelící ruské agresi si vysloužil mezinárodní uznání. V domácí politice se nicméně nedokázal zbavit nálepky politika stranícího konzervativcům.
před 1 hhodinou

Při povodních v Texasu přišlo o život více než sto lidí

Počet obětí bleskových záplav v centrální části Texasu se zvýšil na 109, podle serveru televize CNN to uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Nejvíce mrtvých připadá na okres Kerr, kde zemřelo 87 lidí, z nichž tři desítky byly děti. Jen v tomto okrese pohřešují úřady na 161 lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, prohlásil Macron v britském parlamentu

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, řekl v úterý podle agentury Reuters v projevu v britském parlamentu francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že Londýn a Paříž budou společně s takzvanou koalicí ochotných pracovat do poslední minuty, aby zajistily příměří. Macron je i s manželkou Brigitte na třídenní státní návštěvě Británie. Na hradě Windsor je přivítal král Karel III. s královnou Camillou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Stavba větrných elektráren na Ukrajině ničí přírodu, tvrdí ekologové

Ukrajina se snaží decentralizovat svou energetickou soustavu, ale v Zakarpatí se tento projekt setkal s odporem. Ukrajinská firma po přesunu z východu země staví větrné turbíny vysoko v horách, což podle ekologů likviduje přírodu. Jak zjistil štáb České televize, stavba zřejmě souvisí se slibem dodávat zelený vodík do zemí Evropské unie včetně Česka.
před 12 hhodinami
Načítání...