100 let od začátku války: Představitelé EU uctili v Ypres památku mrtvých

Ypres/Brusel – Do belgického města Ypres se sjeli šéfové vlád a států Evropské unie. Je to poprvé za posledních pět let, co se summit 28 evropských lídrů koná mimo Brusel. Právě sto let totiž uplynulo od začátku 1. světové války. Politici u Meninské brány minutou ticha uctili památku mrtvých a prezident EU Herman Van Rompuy spolu s předsedou Evropské komise Josém Barrosem u ní položili věnec z bílých květin. Na bráně jsou vytesána jména 55 tisíc obětí bitvy u Ypres, v níž byl poprvé použit bojový plyn. Nedaleko památníku pak lídři EU odhalili kruhovou lavičku s nápisem „Mír“ ve všech 24 oficiálních jazycích Unie.

Summit EU začal připomínkou obětí první světové války v městečku Ypres, které se stalo symbolem utrpení za 1. světové války. Dalo jméno bojovému plynu yperit – právě tady ho Němci poprvé v dějinách nasadili. Jen v samotné Belgii padlo nejméně 600 tisíc vojáků, mimo jiné zde byli i Američané českého původu. Hold i jejich památce vzdal letos na jaře americký prezident Barack Obama. Teď to o pár kilometrů dál udělá také 28 evropských lídrů.

„Je to pěkný symbolický okamžik, protože Evropská unie vznikla na základě zkušeností dvou hrozných válek,“ řekl českým novinářům ještě před pietním aktem v Ypres premiér Bohuslav Sobotka. „Je dobře, že Evropa dnes vytváří nejlepší preventivní opatření proti tomu, aby se války na našem kontinentě neopakovaly. Evropská unie je instituce, která je schopna dlouhodobě udržovat mír na našem kontinentu, a já jsem rád, že Česká republika jako členská země tomu může také pomáhat,“ dodal.

Herman Van Rompuy:

„Jako předseda Evropské rady mluvím nejen za sebe, ale za nás všechny. Připomenutí první světové války není jen o boji nebo vítězství. Je to o tom, jak celá válka může začít a jak může zbytečně tragicky skončit.“

Po slavnostním aktu se s ostatními účastníky vrcholné schůzky odebral na večeři na místní radnici, při níž budou státníci debatovat o strategické agendě Unie v příštích letech.

Summit EU by měl vybrat šéfa komise

V pátek by mělo být známé i jméno kandidáta na nového předsedu Evropské komise - alespoň takový cíl si klade předseda jednání Herman Van Rompuy. V souvislosti s novým šéfem komise nyní nejčastěji padá jméno lucemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera. Prosazuje ho Evropský parlament s odůvodněním, že Junckerova Evropská lidová strana je vítězem květnových evropských voleb. Členské země šéfa komise nominují, parlament jej pak musí schválit nadpoloviční většinou hlasů. Více čtěte ZDE.

Hlavního favorita ovšem neuznává Británie. „Pokud bude vybrán tento člověk, stojím si za tím, že je to špatný postoj. Podle mě je to chyba pro celou Evropu,“ uvedl britský premiér David Cameron. „Očekáváme, že David Cameron nebude s Junckerem souhlasit. Podle úmluvy musíme volit kvalifikovanou většinou. To, že v tomto případě není volba jednomyslná, nepovažuji za tragédii. Myslím, že s Británií můžeme najít dobrý kompromis,“ avizovala německá kancléřka Angela Merkelová.

Junckerovu kandidaturu podpoří i Česko, potvrdil to premiér Bohuslav Sobotka i předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Van Rompuy v minulých dnech jednal v unijních hlavních městech i s frakcemi v europarlamentu. Ostře proti je ale britský premiér David Cameron, pro něhož Juncker nezaručuje potřebné změny Unie. Je proto možné, že v pátek požádá, aby se o kandidátovi hlasovalo. Na summitech se účastníci obvykle snaží v takto významných záležitostech dosáhnout shody a hlasování se vyhnout. Diskuse na toto téma se čeká v pátek při a po obědě. 

Ukrajina na summitu podepíše asociační dohodu

Páteční část summitu začne slavnostně podpisem asociačních a obchodních dohod mezi EU a Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem. Ukrajinský prezident Petro Porošenko pak lídry Unie seznámí s aktuální situací ve své zemi. V pátek končí křehké a porušované příměří, které vyhlásil jako součást svého mírového plánu pro východ Ukrajiny.

Summit by mohl případně rozhodnout o dalších sankcích vůči Rusku. V minulých dnech ministři zahraničí EU i další politici žádali Moskvu o aktivní příspěvek ke zmírnění napětí. Jednou z podmínek bylo zrušení parlamentního mandátu, který prezident Vladimir Putin má k zásahu na Ukrajině. Putin o to skutečně horní komoru ruského parlamentu v úterý požádal a zákonodárci mu ve středu vyhověli. Více čtěte ZDE.

Unie už v minulosti uvalila kvůli ruské anexi Krymu cílené sankce na šest desítek lidí a několik firem. Komise a členské země nyní připravují plošné sankce vůči různým částem ruského hospodářství, které by právě summit mohl spustit, „budou-li to okolnosti vyžadovat“.

Další témata: Energetická unie a klimatické změny

Premiéři a prezidenti se budou zabývat též energetikou, a to jak otázkou energetické bezpečnosti - právě v souvislosti s ukrajinskou krizí, tak problematikou klimatických cílů do roku 2030. Ty chce mít EU určené v říjnu. Diskutovat se bude i o posledních doporučeních komise jednotlivým členským zemím, jaké reformy a změny by měly udělat ke zlepšení výkonu svého hospodářství. Tady by mohl český premiér Bohuslav Sobotka připomenout český nesouhlas s doporučením, aby Praha rychleji zvyšovala věk odchodu do důchodu.

Naopak Česko nebude mít po dohodě mezi ČEZ a albánskou vládou žádné námitky proti tomu, aby summit podpořil úterní rozhodnutí ministrů zahraničí EU udělit Albánii postavení kandidáta na členství v Unii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové zabíjeli v Černovicích na západě Ukrajiny, zraněné hlásí i Lvov a Charkov

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, již třetí noc po sobě. Cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Několik mrtvých a přes deset zraněných je v Černovicích na západě země, zranění jsou i ve Lvově či Charkově. Škody hlásí rovněž západoukrajinský Luck, výbuchy se ozývaly také v Kyjevě, Kropyvnyckém, Mykolajivu či Chersonu.
07:19Aktualizovánopřed 7 mminutami

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie zahynulo v červnu 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.
před 1 hhodinou

Federální soudkyně nařídila zastavit plošné zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na sobotu nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Soudkyně Maame E. Frimpongová vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.
06:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Spor o pojmenování imitací masa sílí

Čeští potravináři volají po jednotných evropských pravidlech při ochraně názvů produktů živočišného původu. Tedy spojovat klobása, párek nebo burger jen s masem. Jednoznačný přístup prosazuje i ministerstvo zemědělství. Výrobci vegetariánských a veganských alternativ považují debatu za neopodstatněnou, protože změna by jim zvýšila náklady.
před 4 hhodinami

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 12 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ve Srebrenici si lidé připomněli 30 let od masakru bosenských muslimů

Ve východobosenské Srebrenici, kterou před třiceti lety, 11. července 1995, dobyly jednotky bosenských Srbů, proběhly pietní akce připomínající vyvraždění přibližně 8 tisíc bosenských muslimů. Lidé, kteří si přišli připomenout genocidu, jíž mezinárodní společenství nedokázalo zabránit, se mimo jiné jako každý rok hromadně pomodlili. Na místní hřbitov byly také uloženy ostatky dalších sedmi obětí, které se podařilo identifikovat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Roste, či klesá moc čínského prezidenta? Spekulací přibývá

Za zavřenými dveřmi dochází ke změnám v nejvyšším komunistickém vedení Číny. Šéf strany a prezident Si Ťin-pching, který pod sebe v uplynulé dekádě soustředil většinu moci, začal řadu pravomocí delegovat na své spolupracovníky. Změny i delší nepřítomnost nejvyššího představitele podněcují spekulace o zápasu frakcí v politbyru i o politických problémech prezidenta.
před 14 hhodinami
Načítání...