Povinné vakcíny u dětí nezpůsobí horší průběh COVID-19. Očkujte, nabádá lékařka

Rodiče by neměli kvůli epidemii nemoci COVID-19 odkládat očkování malých dětí. V populaci by podle pediatričky a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hany Cabrnochové mohlo přibýt jiných infekcí, což by pro děti i pro celé zdravotnictví znamenalo velkou komplikaci. Praktičtí lékaři už na začátku března pacienty vyzvali, aby omezili zbytné návštěvy jejich ordinací. Před zamýšlenou návštěvou jim mají raději zavolat.

Ilustrační foto
Zdroj: Thinkstock Autor: Jovanmandic

„Od začátku epidemie bylo zřejmé, že pokud bychom očkování přerušili, napáchali bychom víc škody než užitku. I mezinárodní zdravotnické organizace doporučují během této pandemie očkovat. Nehrozí, že by očkované dítě bylo, z hlediska průběhu onemocnění COVID-19, více v riziku. Víme, že toto onemocnění u dětí, pokud k němu vůbec dojde, probíhá v 90 % bez klinických příznaků,“ uvedla lékařka.

Podle lékařky navíc nikdo neví, kdy pandemie skončí. „Pomalu si zvykáme na to, že tato nemoc nezmizí. Začíná se ukazovat, že se musíme vrátit k léčení i jiných nemocí. Novorozenci se dále rodí, musíme je ošetřovat. Někteří rodiče s očkováním váhají, většinou ale zatelefonují svému lékaři a na vakcinaci se domluví.“

Ani dobrovolná očkování neodkládat

Předsedkyně Odborné společnosti dětských praktických lékařů Alena Šebková navíc míní, že není nutné odkládat ani dobrovolná očkování, například proti pneumokokovým infekcím u kojenců. „Právě tato infekce je častou komplikací původně virových onemocnění a může vést k závažnému poškození zdraví dítěte,“ doplnila.

Dětští lékaři nicméně neočkují děti, které jsou v karanténě kvůli nákaze novým typem koronaviru, byly v kontaktu s někým nemocným nebo mají příznaky onemocnění. V očkování se u nich pokračuje po 14 dnech od skončení karantény nebo vymizení příznaků.

„Aby se minimalizovalo riziko nákazy dětí v ordinacích praktických dětských lékařů, nastavili lékaři režim návštěv pacientů v ordinacích tak, aby se striktně oddělily akutně nemocné děti od zdravých. Pro každou skupinu je vyhrazena určitá část dne a doporučuje se ordinaci navštívit po předchozím telefonickém objednání,“ dodala Šebková.