Jak chutná advent na Solnohradsku? Výlet do Salcburku napoví

Salcburk - I když uplakaný Salcburk na začátku zimy působil spíše dušičkově než adventně, tvůrci Objektivu si ho nenechali ujít. Ostatně adventní trhy a vůbec celá předvánoční nálada a výzdoba města i krajina Solné komory za trochu toho nepříjemně lezavého vlhka určitě stojí. Navíc Solnohradsko je známé nejen tradičně barvitými adventními trhy, ale i velkolepými čertovskými průvody.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Pilin_Petunyia

Název advent pochází z latinského slova „adventus“ (příchod). V křesťanském smyslu tento výraz označuje příchod Mesiáše. Adventní doba začíná obvykle čtyři neděle před slavností Narození Páně, tedy 25. prosincem. Když ovšem přijedete třeba do Rakouska, kde se k římsko-katolické víře hlásí daleko víc lidí než u nás, zjistíte, že tu advent startuje ve skutečnosti už pět a někdy i šest týdnů před Vánocemi. 

Salcburk zbohatl hlavně na těžbě soli. Po dlouhá staletí bylo celé Solnohradsko nezávislým a velmi prosperujícím knížectvím. Kdo obchodoval se solí, nebo ji dokonce těžil, toho finanční problémy většinou netížily.  

Rakousku připadl Salcburk po napoleonských válkách a v dnešní době se stal i se svým nádherným okolím druhým největším turistickým lákadlem země hned po Vídni. Ne nadarmo se městu přezdívá Řím severu. Salcburk je ovšem hlavně městem Wolfganga Amadea Mozarta. 

Vydejte se k úchvatným solnohradským jezerům

Stejně jako Salcburk si na nezájem veřejnosti nemůže stěžovat ani celá Solná komora se zhruba sedmi desítkami jezer. Mezi ně patří třeba Sankt Gilgen na břehu Wolfgangsee. I tohle velice oblíbené výletní městečko má určitou spojitost s geniálním Mozartem, jehož socha zdobí hlavní náměstí. Narodila se tady totiž jeho matka. 

Do Sankt Gilgenu se přitom jezdí celoročně. V létě za koupáním, v zimě za lyžováním a hojně navštěvovaný je právě i během adventu. Mimo jiné tu najdete také poměrně rozsáhlou sbírku betlémů. Wolfgangsee je pak za rozumnějšího počasí tím nejatraktivnějším z celé Solné komory. Svojí rozlohou kolem dvanácti čtverečních kilometrů je zároveň také největším jezerem celého Salcburska. 

S adventními trhy se u našich jižních sousedů každoročně před Vánocemi doslova roztrhne  pytel. Speciálně ty ve Svatém Wolfgangu patří k nejznámějším. Najdete je rozložené nejenom kolem kostela, ale zabíhají daleko do přilehlých ulic a za každého počasí se těší neutuchajícímu zájmu. 

Solná komora láká také na kouzelný zámek Ort na jezeře Traunsee. Betlém se tu houpe přímo na vodní hladině. Za návštěvu samozřejmě stojí i samotný zámek, který zmiňují letopisy jako opevněné místo už v roce 909.

Zámek Ort na jezeře Traunsee
Zdroj: Traunsee Schlösseradvent

Během adventu se jeho nádvoří zaplní stánky s různými dobrotami i nezbytným svařákem a všechna dostupná místa uvnitř pak všemi myslitelnými zbytečnostmi, kterými můžete pod stromečkem oblažit svoje blízké. Zámek Ort je známý také tím, že tu lze v adventním čase obdivovat ukázky celé řady tradičních lidových řemesel. 

Navíc podle prastarých legend právě před Vánocemi scházejí z hor hrůzu nahánějící chlupaté bytosti, aby si  do horoucích pekel odnesli co nejvíc hříšníků. Jak se zdá, Rakušané si v téhle čertovské podívané náramně libují. Proto jsou průvody čertů tzv. Krampuslaufy ve velké oblibě prakticky po celé zemi. Pokud chcete navštívit ten největší na světě, musíte do Schladmingu.

Video Kouzelný advent na Solnohradsku
video

Objektiv: Kouzelný advent na Solnohradsku