Innsbruck - město olympiád

Ještě před 50 lety, kdy rakouský Innsbruck hostil olympiádu, toto město za hranicemi prakticky nikdo neznal. Dnes je považováno za centrum Alp. Olympijský oheň tam zahořel celkem třikrát. A každé Hry město nějak změnily.

Město v podhůří Alp u řeky Inn je dnes oblíbeným cílem lyžařů. Nabízí historii, kulturu a sport. Jako centrum sportovců se ale proslavil až díky Olympijským hrám. Ty město poprvé hostilo přesně před půl stoletím. 

„V roce 1964 byli všichni nadšení, že tu budeme mít olympiádu. Byl to konec těžké doby. Skončila válka, 10 let nás okupovala francouzská armáda, která odešla v roce 1955, a najednou se celý svět dozvěděl, že je to tu krásné, s překrásnými horami a že jsme schopni zorganizovat zimní Olympijské hry,“ vzpomíná průvodkyně Elizabeth Grassmayr. 

Areál Bergisel v Innsbrucku
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStock/Makinwa

Hry totiž město zásadně změnily. Vznikly nové ulice, sportoviště, silnice i celé vesnice. „Rok 1964 byl pro Innsbruck velmi speciální datum. Bylo to pár let po druhé světové válce. Byl tady nedostatek bytů a díky olympiádě se jich postavilo přes 800. A ty byly po skončení olympiády k dispozici běžným lidem. Právě tím se bytová situace zlepšila,“ vysvětluje místostarosta Innsbrucku Christoph Kaufmann. 

Byla to přitom olympiáda s několika prvenstvími – poprvé zahořel na zimních Hrách oheň přinesený z Olympie, poprvé hry zahájil ceremoniál na jiném místě než na zimním stadionu, počet diváků poprvé překonal milion a poprvé rozhodovaly setiny sekundy. 

Už před 50 lety se na svazích obklopujících město lyžovalo, pro olympiádu to však bylo málo. Na původním Patcherkofelu jeli muži sjezd, pro zbytek alpských disciplín ale Rakušani vybudovali středisko úplně nové – Axamer Lizum, ležící 20 minut cesty z centra města. 

Rok před olympiádou pak Innsbruck zapadal sněhem a pořadatelé se báli, jak budou uklízet sníh ze sportovišť. V roce 1964 ale nechtělo zasněžit a na pomoc musela přijet dokonce armáda. „Tehdy jsme skutečně neměli žádný sníh. Dnes můžeme sníh vyrobit technický, ale tenkrát nic takového neexistovalo. Takže jsme ho museli navozit z okolních vysokých hor a údolí. To samé bylo s materiálem pro bobovou dráhu,“ říká dobrovolník na olympiádě 1964 Christoph Grassmayr. 

Rakouská armáda navozila 20 tisíc ledových cihel z hor do údolí a k tomu 40 tisíc kubíků sněhu na holé stráně, aby měli lyžaři po čem jezdit. Byla to hrozná zima, jakou Innsbruck nepamatoval. Sněžit začalo až poslední dny olympiády. 

I přesto, že jde i místní středisko s dobou a staví nové lanovky, historická atmosféra mu zůstává. Třeba díky známé lanovce nebo hotelu Olympia, ve kterém bydlel samotný perský šáh. Na kterého tady vzpomínají jako na toho, který odjel bez zaplacení. Prý si myslel, že byl hostem. 

Skokanský můstek, jeden ze symbolů Innsbrucku

Například skokanský můstek se však za ty roky zásadně změnil. Dnešní podobu mu dala známá britská architektka íránského původu Zaha Hadid. A jak se asi skokani cítí na startu, si můžou díky ní lidé vyzkoušet pohledem z místní kavárny. Právě odtud je krásný rozhled na celý Innsbruck. 

Christoph Kaufmann, místostarosta Innsbrucku

„Právě díky olympiádě se Innsbruck proslavil ve světě a stal se - dalo by se říci - srdcem Alp. Dnes má 140 tisíc obyvatel a zároveň víc než 7 milionů turistů. To už napovídá, jak je cestovní ruch pro nás důležitý. Podstatné je, že tu dodnes díky tomu pořádáme velké sportovní akce.“

Další olympiádu už ale místní nechtějí. I když olympijský oheň tu před dvěma lety hořel už potřetí. Tenkrát Innsbruck pořádal první Olympijské hry mládeže. V roce 2006 ale v referendu obyvatelé pořádání další olympiády odmítli. I když pamětníci byli spíše pro.

11 minut
Objektiv: Innsbruck
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...