Kde se stala chyba? Podle všeho selhala příprava projektu, vázla především dohoda mezi neziskovými organizacemi a radnicí. Zatímco terénní pracovníci byli připraveni spíš na prevenci a pomoc čerstvým dlužníkům nájemného, městská část je poslala za neplatiči s už velmi vysokými dluhy. „Sociální práce s nájemníky, kteří dlouhodobě neplatí, trvá déle,“ vysvětluje příčiny neúspěchu Lenka Mrkvánková Maléřová, vedoucí sociálního programu IQ Roma servis.
„Neměli jsme v zadání, že máme vybrat lehké nebo těžké případy. Dle našeho nejlepšího svědomí jsme vybrali ty, s nimiž si nevíme rady a u kterých jsme chápali, že lepší, než aby skončili na ulici, je, když se o ně postará projekt Druhá šance,“ namítá ale starosta Libor Šťástka.

Reportáž Michala Šebely a Šárky Vostrejžové
Musíme si vše vyříkat a Druhá šance musí dostat druhou šanci, navrhuje Lenka Mrkvánková Maléřová. Podle ní terénní pracovníci i v nečekaně obtížné pozici obstáli a dokazuje to čerstvými čísly: „Zapojení nájemníci uhradili téměř čtvrt milionu korun na běžném nájemném a na dluzích.“
Starosta se jednáním nebrání, ale chce hmatatelné výsledky do konce roku, jinak hrozí odstoupením od projektu. Příznivější zprávy má Druhá šance z jiné brněnské čtvrti. K projektu se chce připojit po změně vedení Brno-sever, další městská část s vysokým počtem neplatičů nájemného.