Řidiči ve Varech se snaží výsuvné sloupky překonávat. Jejich funkci ale radnice chválí

Uzávěra lázeňské zóny pro automobily výsuvnými sloupky se v Karlových Varech osvědčila. V poslední době se ale množí případy, kdy se řidiči snaží sloupky překonat. Město proto zvažuje, že výsuvné sloupky doplní ještě dalším výstražným značením. Zřejmě také omezí způsoby, jak je možné sloupky ovládat. Vjezd do lázeňské zóny chce město i nadále co nejvíce omezovat.

Instalace automatických sloupků v Karlových Varech
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

„Po roce provozu výsuvných sloupků ve vnitřním lázeňském území došlo k vyhodnocení jejich funkce. Došlo k razantnímu poklesu dopravy z okolo 2000 na asi 300 průjezdů za den, což ukazuje, že toto omezení je funkční,“ uvedl radní Martin Dušek (ANO). 

I přes dobré zkušenosti ale město ovládání sloupků omezí. „Začaly se nám kupit pojistné události ve smyslu nepovolených průjezdů touto lokalitou. Proto jsme se rozhodli omezit možnost ovládání sloupků přes SMS zprávu, ta zůstane pouze pro integrovaný záchranný systém,“ upřesnil radní.

Na vině je řidič, tvrdí město

Výsuvné sloupky brání vjezdu do lázeňské zóny, zasunuté v silnici jsou jen v době ranního zásobování. Možnost je na požádání zasunout mají i hotely, které zde sídlí, a to pro vjezd a výjezd svých klientů.

Omezení se snaží řidiči překonat například tím, že se pokusí projet v okamžiku, kdy před nimi nějaké auto s povolením sloupky zasune. Už v několika případech se ale stalo, že průjezd auta nestihnou a do sloupků buď narazí nebo sloupky vyjedou ve chvíli, kdy je auto nad nimi. Město si je sice jisté, že všechny tyto pojistné události skončí tím, že na vině byl řidič, nicméně chtějí omezit i pokusy o vjetí do zóny.

Semafory u sloupků

Podle Duška budou moct nadále do zóny vjet vozy zásobování ráno od 8:00 do 10:00 a odpoledne od 18:00 do 19:00. V ostatní čas bude do zóny možné vjet jen po zavolání na konkrétní telefonní číslo. Jednou z možností, jak zdůraznit, že vjezd do zóny není možný, by bylo doplnění sloupků semafory, které by ukazovaly, kdy je možný průjezd, a kdy ne.

Cílem města je už řadu let udělat z lázeňské zóny klidovou oblast s co nejmenším dopravním provozem. Jenže značky zákazu vjezdu řidiči nerespektovali a denně stovky řidičů do zóny vjížděly. Tomu mají zabránit právě zásuvné sloupky, slouží i jako bezpečnostní opatření při případném útoku.