Antimonopolní úřad se bude dál zabývat projektem zlínské nemocnice. Prověří námitky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude nadále zabývat veřejnou zakázkou na projekt nové krajské nemocnice ve Zlíně. Antimonopolní úřad už dříve rozhodl o tom, že soutěž je v pořádku, nyní však obdržel rozklad proti prvostupňovému rozhodnutí. Informaci, kterou přinesl Český rozhlas Zlín, potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Úřad by měl rozhodnout do tří měsíců.

Vizualizace nové krajské nemocnice ve Zlíně
Zdroj: Zlínský kraj

„Proběhne řízení, ve kterém se posoudí námitky uvedené v rozkladu a zda prvostupňové rozhodnutí je správné a zákonné,“ řekl Švanda. Proti podmínkám v zadávacím řízení soutěže podala námitku společnost JIKA-CZ z Hradce Králové, která nyní také podala rozklad. 

Do soutěže na projekt nové krajské nemocnice se přihlásily dvě firmy, podle krajských zastupitelů by měl projekt na stavbu nemocnice ve Zlíně stát asi 350 milionů korun. Stavbu už v květnu zastupitelstvo schválilo, podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by měla samotná stavba stát asi osm miliard. 

Opozice vyzývala k zastavení soutěže

Hejtman už dříve řekl, že se do soutěže přihlásily dva české subjekty, jeden z nich má vazbu na švédské království. Vedoucí krajského odboru investic Libor Pecháček na květnovém zastupitelstvu uvedl, že jde o sdružení více společností, v konsorciu je vždy jeden zahraniční účastník.

Opoziční zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci) na zastupitelstvu vyzval k zastavení výběrového řízení na projektanta. Podle něj dal kraj v soutěži potenciálním projektantům k dispozici pouze objemovou studii nové nemocnice, přitom hejtman prezentoval podstatně rozpracovanější dispoziční studii, její vypracování je navíc součástí výběrového řízení na projektanta.

Současná Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Proč chyběla dispoziční studie? 

Předprojektovou přípravu zpracovávala společnost Smart healthcare solutions s jednatelem Martinem Šamajem. „Právě Martin Šamaj a lidé v jeho okolí jsou hlavními tvůrci podkladů pro novou nemocnici. Je tedy logické, že to byl Martin Šamaj, kdo hrál klíčovou roli také při vypracování zadávací dokumentace pro výběrové řízení na projektanta. Proč tedy neposkytl potenciálním uchazečům také dispoziční studii?“ uvedl už dříve Dvouletý.

Pecháček řekl, že Šamaj pouze zpracoval technické podklady, které byly součástí zadávací dokumentace, tu však podle něj dělal někdo jiný. „Když někdo zpracovává podklady, není diskvalifikovaný, aby se nepřihlásil,“ uvedl k tomu Čunek.

Plánovanou výstavbu nemocnice kromě většiny opozičních a části koaličních krajských zastupitelů kritizuje například iniciativa Zachraňme Baťovku. Usiluje o to, aby se zároveň s podzimními krajskými volbami konalo referendum o stavbě nové nemocnice, která má vzniknout na zelené louce v části Malenovice.