Konec obřích plyšáků a vlezlých bublin. V úterý už v Praze padaly první pokuty

V Praze od úterního rána platí vyhláška o pouličním umění, podle které v centru města nesmějí vystupovat lidé v kostýmech pand, krtků a dalších zvířecích maskotů. Omezení se týká třeba i bublinářů a na její dodržování dohlížejí strážníci.

Video Události
video

Události: V Praze už platí omezení buskingu

Prvním pokutovaným byl muž v kostýmu postavičky Mickey Mouse. Ještě v pondělí na Staroměstském náměstí vystupovat mohl, ve úterý už ne. O změně podle svých slov nic nevěděl.

„Pandy, gorila, Mickey Mouse, to všechno je organizované z ciziny. To jsou občané z Ukrajiny, Ruska. Někdo je do toho oblíkne, dá jim jenom nějaké informace, kde se mají pohybovat, ale už ne, kde je to zakázané,“ vysvětluje Miroslav Stejskal z městské policie.

Během první kontrolní hodiny museli strážníci řešit dva incidenty, v případě převleku padla i pokuta tisíc korun. Druhý muž, který plánoval hrát na náměstí na skleničky, pokutu zaplatit odmítl. Nakonec i on musel prostor opustit, kvůli nezaplacení pokuty ho navíc čeká správní řízení.

Problémy musely hlídky řešit i na dalších místech v centru metropole, například v Mostecké ulici u Karlova mostu. Magistrát věří, že pokuty buskery od porušování zákona odradí. „Ty, které jsme se snažili eliminovat, což jsou všechna ta plyšová zvířata, tam si myslíme, že je možné, že se s tou vyhláškou budou ještě sžívat,“ připouští radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě).