Abstinenční kavárna už pomohla desítkám lidí překonat závislost

3 minuty
Abstinenční kavárna vrací lidi do života
Zdroj: ČT24

Už několik let mohou Olomoučané chodit do „abstinenční“ kavárny. Podnik Naše Café vznikl v centru města jako sociální firma olomouckého P-centra a práci v něm vedle běžných zaměstnanců nacházejí i klienti po léčbě drogové závislosti.

Kavárna dává absolventům léčby závislosti příležitost vrátit se zpátky do normálního života. Například slečně, která dříve bojovala s drogami a kvůli obavám z reakce okolí teď nechce zveřejnit své jméno.

Do Olomouce se dostala na doléčení v P-centru a už tam zůstala. „O kávě jsem nevěděla vůbec nic, když jsem sem přišla. Takže jsem se musela učit všechno úplně od začátku,“ svěřila se.

Kavárnu pro klienty po odvykací léčbě otevřelo olomoucké P-centrum. Nahradila truhlářskou dílnu, která se na trhu neudržela. „Podstatou sociálního podniku je to, že zhruba třicet procent jsou bývalí klienti. Ostatní jsou běžní pracovníci, kteří už mají nějaké zkušenosti z kavárenského prostředí,“ uvedla ředitelka olomouckého P-centra Dagmar Krutilová.

Do práce mohou přijít později

Ke svým bývalým klientům jsou za kávovarem alespoň ze začátku shovívavější. „Pokud přijdou pozdě, tak to není důvodem k tomu, abychom dávali například nějaké finanční postihy,“ podotkl manažer kavárny Petr Šeda.

Kavárna je pro ně zdrojem legálního příjmu i možností navázat nové vztahy a získat pracovní návyky. „Pomáháme lidem vrátit se do běžného života. Za tu dobu, co máme otevřeno, jsme pomohli zhruba třiceti osobám,“ dodal.

Za pět let fungování v centru Olomouce uvařili už kolem 130 tisíc káv. Jen u nich ale nezůstalo. Takzvanou dortovnu, v níž připravují vlastní dezerty, v létě přesunuli přímo do prostor kavárny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi. Detektivové podle webu na základě soudního příkazu zajišťují dokumenty na ekonomickém odboru kvůli podezření z možné manipulace s veřejnými zakázkami.
08:46Aktualizovánopřed 2 mminutami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 12 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 18 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025
Načítání...