V kauze syntetických drog byl obviněn další člověk. Policie jich vyšetřuje už osm

V souvislosti s případem syntetických drog, které se šíří Moravskoslezským krajem, kriminalisté obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami dalšího muže. Celkem již tedy stíhá osm osob. Policie eviduje 23 přiotrávených lidí, z toho dva zemřeli, potvrdila v úterý policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Policie varuje před těmito sáčky se syntetickou drogou
Zdroj: ČT24

Policisté navíc zajistili dosud nezjištěné syntetické kanabinoidy, celkem tak mají zhruba 130 balení této drogy, která se vyskytuje v různých podobách.

Nově obviněným je třicetiletý muž, kterému hrozí až pětileté vězení, jeho obvinění souvisí s případem z Opavska. Dosud se drogy podle dostupných informací objevily převážně v Ostravě a právě na Opavsku.

Obviněno je tak už osm lidí ve věku od 17 do 41 let. Převážné většině z nich hrozí pětileté vězení. Až na 18 let ale může být odsouzen šestatřicetiletý muž. Má jít o bezdomovce, který drogu minulé pondělí konzumoval s o čtyři roky mladším mužem. Ten po jejím požití zemřel.

Druhý z bezdomovců byl nejprve hospitalizován v nemocnici, protože měl rovněž zdravotní problémy. V pátek na něj Okresní soud v Ostravě uvalil vazbu. Kromě bezdomovce po požití drogy zemřel také další pětačtyřicetiletý muž, a to na Opavsku.

Policie na něj přišla při dohledávání podezřelých případů úmrtí, které by s kauzou mohly souviset.

Působí na stejné receptory jako THC

Syntetické kanabinoidy jsou látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí. Jsou často prodávány jako legální alternativy zakázaných látek.

Nebezpečná droga může vypadat jako sušená rostlinná hmota podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. Substance se ale mohou vyskytovat též v krystalické podobě a mohou být zaměňovány za drogy jako metamfetamin či extáze. Výrazné zdravotní problémy způsobují především v kombinaci s alkoholem.