Metropolitní hřbitovy přišly o ředitele, vedení Prahy ho odvolalo

Martin Červený skončil v křesle ředitele pražských hřbitovů, spravoval je čtyři roky. Podle vedení hlavního města stojí za jeho odvoláním znepokojivé výsledky auditu, sám Červený má za to, že za krokem města může být jeho snaha zpřetrhat uvnitř organizace klientelistické vazby.

Správa pražských hřbitovů patří mezi městské příspěvkové organizace a zaměstnává necelé dvě stovky lidí. Ti se starají o více než dvě stě tisíc hrobů na 29 hřbitovech v metropoli, organizují pohřby, rozloučení se zesnulými, ale zajišťují také sezonní zahradnické práce nebo bezpečnost hřbitovů.

Problematický audit versus přetrhávání sítí

Odpovědný radní Daniel Hodek (ČSSD) už v pondělí řekl, že nálezy auditorů ohledně stávajícího provozu hřbitovů jsou natolik vážné, že materiál nemůže zasunout do šuplíku a nechat ležet. „Neumím zpochybňovat auditorskou zprávu tak renomované společnosti. Po veškerých diskusích to budu muset předložit k projednání,“ řekl radní. Navíc si prý nechal udělat právní rozbor, který nevyzněl pro vedení organizace stoprocentně kladně.

Nyní se Hodek k odvolání vyjádřil prostřednictvím mluvčího magistrátu Víta Hofmana: „Od 1. února, do doby než bude vybrán nový ředitel, je vedením Správy pražských hřbitovů pověřen Karel Kobliha, dosavadní vedoucí technického úseku.“ K rozhodnutí přitom došlo za konstelace, kdy o něm nevěděl koaliční partner - Trojkoalice.

Červený pochybení odmítá. „Udělal jsem si zřejmě řadu nepřátel, když jsem chtěl organizaci ušetřit peníze. Jde třeba o zakázku na likvidaci odpadu, některé stavební zakázky, ale i moji snahu rozbít takzvaný kamenický gang, který ke svým obchodům využíval zaměstnance hřbitovů,“ tvrdí.

V případě svozu odpadu si podle něj městem částečně vlastněné Pražské služby účtovaly asi o 30 procent odpadu víc, než kolik hřbitovy skutečně vyprodukovaly. „Jedna městská firma tak okrádala druhou,“ řekl. Pražské služby odpad svážely za deset až jedenáct milionů korun ročně, noví dodavatelé za asi tři miliony.

Červený dal hroby k adopci a pozval web na Slavín

Červený se funkce ředitele Správy pražských hřbitovů ujal v dubnu 2013 po půl roce, kdy kvůli rezignaci ředitele Bedřicha Bedrlíka hřbitovy už provizorně řídil. V organizaci pracoval od roku 2009, mimo jiné jako ekonomický náměstek.

V ředitelské funkci zavedl například projekt adopce hrobů významných osobností a zasloužil se o digitalizaci hřbitovů; na webu je k dispozici virtuální prohlídka vyšehradského Slavína. Pod jeho vedením byla vypsána architektonická soutěž na dostavbu hřbitova v Hostivaři a byl opraven Malostranský hřbitov.

Jeho konec v čele městské organizace není jedinou personální obměnou, ke které Praha v uplynulých měsících přistoupila. Podobné personální obměny radní v posledních měsících provedli i v případě vedení Institutu plánování a rozvoje (IPR) nebo botanické zahrady.

V této souvislosti se Červeného se zastala opoziční TOP 09. „Současná rada vybíjí ředitele městských institucí jako hejna hus při ptačí chřipce. Zdravá - nezdravá, všechno jedno,“ řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. „Zdá se, že rada je bez ohledu na potřeby města vedena jedinou snahou - obsadit ředitelská místa svými lidmi. Zejména se v tomto ohledu činí radní za sociální demokracii.“