OKD podalo návrh k prodloužení lhůty na reorganizační plán. Firma chce odklad do dubna 2017

Vedení těžební společnosti OKD, která je od května v úpadku, už podalo u Krajského soudu v Ostravě návrh na prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu o 120 dní. Návrh byl v pondělí zveřejněn v insolvenčním rejstříku. Pokud mu soud vyhoví, bude mít vedení OKD na vypracování reorganizačního plánu čas do 12. dubna příštího roku.

Aby byla reorganizace úspěšná, předpokládá to podle OKD, že se podaří získat strategického partnera, který doly převezme, a partnera pro útlum těžby. Firma už partnera začala hledat, přičemž oslovila více než 200 potenciálních investorů z celého světa. Zda bylo hledání partnera úspěšné a případně za jakých podmínek by podnik převzal, bude podle předpokladů vedení OKD zřejmé v prvním čtvrtletí příštího roku.

Právě hledáním partnera firma zdůvodňuje, proč chce prodloužit lhůtu pro vypracování reorganizačního plánu: jeho nalezení bude mít vliv na způsob provedení reorganizace i na stanovení výše uspokojení věřitelů, na to, zda se bude propouštět i zda se bude v dolech dál těžit. To vše je podle vedení OKD nutné v reorganizačním plánu popsat.

Dalším z důvodů, proč OKD navrhuje prodloužení lhůty, je fakt, že v dosavadním termínu (do 12. prosince) ještě nebude vyhotoven znalecký posudek znalce určeného insolvenčním soudem. Lhůtu ke zpracování tohoto posudku stanovil soud na 1. března 2017, pro řádné vypracování reorganizačního plánu je posudek podle vedení OKD nezbytný. Je na něj vázána řada informací, které v plánu musí být, například stanovení výše uspokojení zajištěných věřitelů.

Reorganizaci OKD schválili její věřitelé v srpnu. V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam pracuje okolo 12 000 lidí.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský minulý týden řekl, že firma nyní intenzivně pracuje na první fázi restrukturalizace OKD. V té se snaží o maximální těžbu v karvinské části těžebního revíru, kam chce převést co nejvíce zaměstnanců ze ztrátového Dolu Paskov, který chce co nejdříve zavřít. Na to jí ale chybí peníze, které by musela vyplatit propuštěným horníkům, podle posledních informací by šlo asi o 700 lidí.

Čelechovský minulý týden řekl, že na základě finanční analýzy a vyčíslených provozních i mimořádných nákladů OKD v prosinci předloží příslušným ministerstvům konkrétní požadavky na spolufinancování. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na to reagoval, že pro rozšíření státní podpory nevidí žádný důvod. Stát už poskytl firmě půjčku 700 milionů korun.