Staroměstské náměstí může dostat novou tvář

Praha - Plány na dostavbu Staroměstské radnice téměř po dvou letech znovu ožily. Minulý týden primátor Pavel Bém (ODS) jmenoval tým expertů, který bude posuzovat, jak s radnicí v srdci metropole naložit. Na radnici jsou v současnosti vystaveny nejslavnější návrhy na dostavbu, vzniklé během mnoha soutěží v minulosti.

Už několik generací architektů a urbanistů řešilo dostavbu pražské Staroměstské radnice, především jejího východního křídla, které v roce 1945 zničil mohutný požár; mezi návrhy byly jak novorenesanční budova, tak mrakodrap, pyramida vyšší než samotná radnice nebo strohá kostka. Zatím poslední z celkem 8 soutěží se na jeho místě snažila vybrat vítězný projekt před 21 lety.

Podle architekta Milana Pavlíka v soutěžích sice vzniklo množství kvalitních návrhů (celkem bylo přihlášeno 600 prací), například známá pyramida-babylonská věž kubistického architekta Josefa Gočára z roku 1909, ale v prostředí náměstí dýchajícího historií neobstály.
 
Dvanáctičlenný tým expertů má nyní za úkol najít cestu, jak část Starého města revitalizovat - popmocí pohledu do historie, archeologických průzkumů a předchozích architektonických soutěží o možné podobě radnice. „Nejde jen o parcelu vedle radnice, jde o celé Staroměstské náměstí jako celek, které by mělo nějak fungovat, protože všichni cítíme, že to, co se tam odbývá teď, je provizorium,“ říká vedoucí týmu expertů, kunsthistorik Jiří Kotlík.

Jak doplňuje historik architektury Zdeněk Lukeš, prostor je spojen s řadou problémů, týkajících se například sporných trhů nebo návratu Mariánského sloupu. „Není naším cílem za každou cenu rozhodnout v co možná nejkratší době o tom, jestli Staroměstské náměstí má být ve svém nynějším tvaru změněno,“ vyjádřil postoj magistrátu primátor Bém. Skupina rozhodne, zda vypsat novou soutěž, za dva roky.

Ve 4. patře Staroměstské radnice potrvá do poloviny července výstava nazvaná Srdce města, dokumentující historii náměstí; vedle historických fotografií a urbanistických podkladů zde bude k vidění 200 návrhů na přestavbu nebo dostavbu radnice vzniklých v letech 1899-1987.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvě desítky raněných si vyžádala nehoda na Olomoucku

Při srážce osobního auta s autobusem u Velkého Týnce na Olomoucku utrpělo podle prvotních informací zranění dvaadvacet lidí. Řidič auta byl opilý. Silnice I/55 byla v místě nehody přibližně tři hodiny uzavřena. Řidiči museli využívat objízdné trasy,
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 7 hhodinami

Vleklý sousedský spor o rybník zaměstnává úřady

Sousedský spor o rybníky nedaleko Votic ve Středočeském kraji zaměstnává tamní úředníky a ovlivňuje i hospodaření s vodou na několika tůních a potocích. Místní chtěli vyřešit problém se splaškovou vodou v obci. Skončilo to ale žalobami.
před 18 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
24. 5. 2025

Alžbětě Pflugové nevzal víru žádný režim, brzy oslaví sto let

Alžběta Pflugová se narodila v roce 1925 v Lednici do křesťanské rodiny. Zažila všechny československé prezidenty. Vzpomíná na zatýkání studentů v Sušilových kolejích v Brně, osvobození i další totalitu. Víru si nenechala vzít ani nacisty, ani komunisty.
24. 5. 2025

Řidičům začne plně sloužit nová okružní křižovatka na D10 u Kosmonos

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo novou mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D10 u Kosmonos na Mladoboleslavsku. O víkendu se bude uvádět do provozu, nejpozději v pondělí ráno začne sloužit řidičům bez omezení. Práce na budování významného dopravního uzlu začaly v září 2023, stavělo se za provozu s částečným omezením.
23. 5. 2025

Noc kostelů v mapě. Podívejte se, kdy budou otevřené ve vašem okolí

V pátek se otevře 1867 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí spravovaných křesťanskými církvemi. Akce každoročně zpřístupňuje místa, která se otevírají výjimečně nebo slouží pouze k bohoslužbám. V Praze se lidem otevře mimo jiné sněmovní kaple od architekta Josefa Pleskota. V kostelech farnosti a církevní sbory připravují koncerty, mše, přednášky nebo výstavy. Mapa ukazuje, které a kdy je možné navštívit.
23. 5. 2025

České Budějovice znají podobu nové haly za 1,2 miliardy

Architektonickou soutěž na Centrum míčových sportů v Českých Budějovicích vyhrálo britsko-české sdružení Wilkinson Eyre + Boele architekti. Odhadované náklady na stavbu jsou 1,2 miliardy korun. Dalších zhruba 400 milionů korun bude stát stavba vedlejšího parkovacího domu, uvedli zástupci Jihočeského kraje. Architekti Wilkinson Eyre se mimo jiné podíleli na přípravě staveb pro olympijské hry v Londýně nebo Riu de Janeiro.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025
Načítání...