Nadšenci z Jihlavy zrekonstruují nejvzácnější dochovaný autobus u nás

Jihlava - První autobus městské dopravy v Jihlavě z roku 1942 má být znovu funkční příští rok v srpnu. Na svých kolech by k rekonstrukci nedojel, musí cestovat vlakem. První jihlavský autobus Škoda 706 GND z roku 1942 je pro znalce, historiky nebo sběratele opravdovou lahůdkou.

Podle Luďka Špacíra ze Sdružení za záchranu historických autobusů a trolejbusů je v tuto chvíli jediný dochovaný na světě. „Autobus chtělo brněnské technické muzeum, chtěli ho sběratelé z Německa, ti nabídli milion korun,“ nechal se slyšet předseda sdružení Luděk Bohuňovský.

Nadšenci z tohoto občanského sdružení se vozu nehodlají vzdát za žádnou cenu. Autobusu takového typu se vyrobilo jen kolem stovky kusů. „V roce 1966 ho prodali, udělali z něj včelín. My jsme ho před pěti objevili a teď chceme udělat jeho generálku. A že je to včelín, to vůbec nevadí,“ prohlásil Luděk Špacír.

Ve čtvrtek ráno autobus naložili na vagón a vezou ho do Krnova specializované firmě k odborné rekonstrukci. Cenu opravy vyčíslil Luděk Bohuňovský na pět milionů korun. Plně funkční, s motorem a v novém laku by se měl autobus poprvé objevit na veřejnosti příští rok v srpnu při oslavách 100. výročí založení MHD v Jihlavě.