V Lednici vznikne Centrum zahradnického výzkumu

Brno – Dlouhých dvacet let usilovala Mendlova univerzita o rekonstrukci historické budovy v areálu Zahradnické fakulty v Lednici. Nyní se konečně dočkala slíbených peněz z operačních fondů Evropské unie a přestavba tak může konečně začít.  Fakulta tam chce vybudovat Centrum zahradnického výzkumu.

Mendlova univerzita má důvod k oslavě. V operačním programu EU uspěla se svým projektem zřídit v Lednici Centrum zahradnického výzkumu. Díky tomu zřejmě bude moci brzy začít s rekonstrukcí historické budovy v areálu Zahradnické fakulty, která je v havarijním stavu. „Nejhorší je ta spodní vlhkost, kdy nám opadává fasáda, omítky a střechou zatéká. Interiéry jsou značně vybydlené a opuštěné. A tím, že se škola ani nevyužívá, tak se tam netopí a dochází ještě k horšímu chátrání a zhoršování stavu budovy,“ říká tajemnice Zahradnické fakulty Věra Novotná.

Rekonstrukce také spolkne největší část peněz získaných na projekt. Z celkové částky tři sta dvacet milionů na ni padnou skoro dvě třetiny. Univerzita investuje peníze i do špičkového přístrojového vybavení laboratoří, kde budou probíhat jak vědecké výzkumy, tak na objednávku, zejména potravinářského průmyslu. „Naši výzkumní pracovníci jsou schopní díky instrumentálnímu vybavení analyzovat procesy, které se odehrávají v sudu vína nebo v tanku. Dokáží včasným zásahem zabránit degradaci nebo nesprávnému zkvašení toho materiálu,“ vysvětluje děkan Zahradnické fakulty Petr Kučera.

Video Reportáž Aleny Šedivé
video

Reportáž Aleny Šedivé

Zbylé peníze škola využije na tzv. startovací granty pro mladé vědce. Také zřídí nová pracovní místa pro jednotlivé vybrané vědecké úkoly v oblasti zahradnictví. „Pro nás v Lednici je to extrémně důležité, protože v Praze, v Brně nebo v Ostravě mladí lidé zůstávají rádi, ale začít svůj profesní život v Lednici není zas tak úplně jednoduché,“ upozorňuje Petr Kučera.

Pokud vše půjde podle plánu, Centrum zahradnického výzkumu by mělo začít fungovat v roce 2013.

/*json*/{"map":{"lat":48.799949,"lng":16.803879,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.799949,"lng":16.803879,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/