Nemocnice v Uherském Hradišti změní kabát

Uherské Hradiště – Velké bourání začalo v nemocnici v Uherském Hradišti. Postupně zmizí bývalá porodnice a další dvě menší stavby. Uvolní se tím prostor pro budoucí dominantu areálu za 700 milionů korun. V nové budově budou zejména chirurgické obory a obory zaměřené na diagnostiku. Ve vyšších podlažích pak najdou místo interní a chirurgické jednotky intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační lůžka, centrální operační sály s centrální sterilizací, chirurgické lůžkové jednotky a technické zázemí. Veřejně přístupné prostory doplní lékárna.

Většina obyvatel Uherskohradišťska od poloviny minulého století přišla na svět za zdmi, které vbrzku čeká pád. Prostory jsou prázdné, porodnicko-gynekologické oddělení už se zabydlelo v novém. Starou budovu teď začala rozebírat demoliční četa. „V nejvyšších partiích jsou výškoví pracovníci, proškolení a lanem zabezpečení horolezci, jsou to machři. Díval jsem se na ně celý den a byl jsem udiven, co dokáží,“ uvedl demoliční technik Milan Sentl a dodal: „Snažíme se materiál roztřídit tak, aby se dal dále využít. Aby potom byl čistý recyklát, který se dále používá do staveb.“

Také sousední přízemní budovu rentgenu a výměníkovou stanici čeká stejný osud jako bývalou porodnici. Do tří měsíců tady nezbude vůbec nic, jenom holá pláň. A pak na tomto místě začne vyrůstat nový centrální pavilon uherskohradišťské nemocnice. „Jednotky intenzivní péče, konkrétně interní a chirurgická, dále anesteziologicko-resuscitační lůžka, centrální operační sály, centrální sterilizace a nových prostor se dočká také lékárna,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Ludvík Valouch. Podle mluvčího se areál stane pro pacienty celkově přehlednější. Na investici se podílí nemocnice i Zlínský kraj. Hejtmanství uhradí demoliční práce, inženýrské sítě, komunikace a sadové úpravy. Stavbu centrálního pavilonu včetně výstavby propojovací chodby mezi centrálním objektem a plicním pavilonem zaplatí nemocnice.

Odhadované náklady dosáhnou až 700 milionů korun, podle vedení nemocnice se vyplatí. Když budou nejdůležitější pracoviště pod jednou střechou, skončí převážení pacientů po areálu. Péče bude rychlejší a účinnější a provoz levnější. Hotovo má být do poloviny roku 2014.

/*json*/{"map":{"lat":49.068332,"lng":17.460511,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.068332,"lng":17.460511,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Plán nemocnice v Uherském Hradišti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24