U Dobronína může být ještě další masový hrob

Jihlava - Archeologové se znovu vrátí kopat do Dobronína. Kriminalisté rozhodli, že se bude hledat další poválečný hrob. Blízko železničního viaduktu u Zlatého potoka v Dobroníně mají být zakopáni další ubití Němci. Vyplývá to z policejních šetření. Povrchové průzkumy nepřinesly jednoznačné závěry, a tak sem kriminalisté povolají archeology. Jihlavská policie už také získala první průběžné výsledky analýzy DNA z prvního odkrytého hrobu.

„Co mám další hlášky z obce a od starousedlíků, tak vím, že těch vražd zde proběhlo víc a že jsou i jiné lokality, kde by se měli nacházet mrtví čeští Němci,“ potvrdil domněnky autor smírčího kříže Milan Litavský. Archeologickému průzkumu tak nestojí nic v cestě. „Kriminalisté jednali s vlastníkem pozemku, kterým je SŽDC a průzkumu nic nebrání. Archeoprůzkum v této lokalitě by měl být zahájen v druhé polovině května,“ potvrdila mluvčí Policie ČR kraje Vysočina Dana Čírtková.

Vyšetřovatelé mají v rukou už první průběžné výsledky analýzy DNA ostatků z lokality Budínka. Z nich vyplývá, že na louce bylo pohřbeno minimálně 9 mužských těl. „Ke stanovení identity jednotlivých jedinců je třeba, abychom měli srovnávací vzorky z Německa, ty zatím nemáme,“ podotkla Čírtková.

Video U Dobronína může být ještě další masový hrob
video

U Dobronína může být ještě další masový hrob

„Tahle dost nešťastná kauza sem určitým způsobem vnesla napětí,“ míní starosta obce Jiří Vlach (KSČM). Autor smírčího kříže už připravuje nový památník. Původní dřevěný kdosi podřezal a ještě před tím opatřil hanlivými nápisy. Zastupitelé Dobronína se také dlouho neuměli dohodnout, jak uctí zemřelé. Nakonec rozhodli o uložení ostatků na místním hřbitově. „Jsme některými lidmi napadáni, že příliš ustupujeme německé straně, my chceme, abychom tuhle věc vyřešili v souladu se všemi zákony,“ uvedl starosta. Na kterém konkrétním místě a kdy přesně budou ostaky mužů uloženy, zatím není jasné, podle starosty se mimo jiné čeká na vyjádření německé strany.

/*json*/{"map":{"lat":49.478901,"lng":15.653254,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.478901,"lng":15.653254,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Hanlivý nápis na křížu u Dobronína
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24