Vozíčkářskou „olympiádu“ přes bariéry si zkusil i stříbrný Hradilek

Praha - Jízdu na invalidním vozíku po pražských ulicích plných děr a těžko překonatelných obrubníků si dnes zkusil stříbrný olympionik Vavřinec Hradilek. Spolu s ním se na trať od Žižkovského vysílače k soše svatého Václava na Václavském náměstí vydaly asi dvě desítky vozíčkářů se svým doprovodem. Happening Praha olympijská, Praha bariérová zorganizovalo občanské sdružení Asistence, aby ukázalo, jak těžké je pro vozíčkáře, seniory či matky s kočárky pohybovat se po hlavním městě.

Trasa dlouhá asi dva kilometry kopírovala síť veřejné dopravy. „Zatímco běžní cestující se dopraví z Jiřího z Poděbrad na Muzeum metrem či tramvají za několik minut, pro cestující vozíčkáře nejsou stanice metra ani tramvajové zastávky vůbec uzpůsobeny. Cesta po Vinohradské ulici je přitom celá bariérová, není zde jediný chodník s nájezdem,“ řekl organizátor happeningu Erik Čipera. Učinit Prahu bezbariérovou je podle něj úkol především pro politiky.

„Bezbariérovost ocení nejen vozíčkáři. Těžce s tím bojují rodiny s kočárky, senioři. Pro politiky je to ale asi málo,“ uvedl Čipera. Slibům politiků, že bude během volebního období zpřístupněno 12 stanic metra, už nevěří. Pražské metro má 57 stanic, z toho 34 jich má bezbariérový přístup. „Kdyby se každý rok zpřístupnila jedna až dvě stanice, bylo by metro bez bariér do 15 let,“ dodal.

„Co se týká metra, tak na období 2009 až 2015 je vyčleněná částka 1,4 miliardy korun na bezbariérové přístupy,“ uvedla Jana Velčická, mluvčí DP. Do konce roku Dopravní podnik zcela zpřístupní třeba zastávku na trase metra A Flora a částečně i Želivského.

Na cestě museli závodníci na vozících překonávat řadu překážek. Většinou šlo o díry v chodnících, obrubníky u chodníků bez nájezdů, přechody ukončené schůdkem. „Je neuvěřitelné, jak je každý sebemenší schůdeček velký problém. Bez asistenta to není vůbec žádná sranda. Třeba i jízda z kopce nebo chodníky, které jsou svahované tak, aby odtékala voda, takže se mi vozík pořád otáčel, člověk musí buď jezdit na jedné straně, nebo přidávat na druhé,“ popsal největší potíže Hradilek. Po hodinové jízdě prý cítil všechny svaly na rukou. „Dokonce mám i puchýře na palcích, pro mě na trochu netradičních místech, rukavice jsou hodně důležitý doplněk,“ přiznal s úsměvem kajakář.

Akci organizátoři svolali přes sociální síť Facebook. Mezi účastníky byl i favorit paralympijských závodů v lukostřelbě David Drahonínský nebo kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier. V podobných happeninzích chtějí organizátoři pokračovat i do budoucna.