Kutná Hora – město stříbra, vinic a památek

Kutná Hora – Když se řekne chrám sv. Barbory, kostnice či těžba stříbra, každému se asi vybaví středočeské město Kutná Hora. Málokdo už ale ví, že je pro město charakteristické i vinařství. Za posledních několik let se viniční tratě rozrostly na desetinásobek a o tradici vína v oblasti se zmiňuje už Kosmova kronika. Město Kutná Hora má však mnohem víc co nabídnout. Pojďte se přesvědčit.

Kutná Hora, jejíž památková rezervace je zapsaná na seznam UNESCO, byla na vrcholu slávy kolem roku 1 400. Pro krále to tehdy bylo klíčové město, zejména kvůli těžbě a zpracování stříbra. Detaily nejen o jeho těžbě vám nabídne Muzeum stříbra. Doly se pod městem, ale i v okolí, rozkládají na ploše 32 kilometrů čtverečních. Kromě nich je město „protkané“ i gotickými dřevěnými sruby. Po městě jich je roztroušených více než 40. Díky tomu, že byly zvenku omítnuty, se dochovaly až dodnes.

Pokud si město chcete prohlédnou z výšky, jeden z nejlepších výhledů se vám naskytne z 30metrové rozhledny na Kaňku. S její stavbou pomohly evropské peníze, otevřená je od letošního dubna. Každý víkend se z ní po kraji rozhlédne na 800 lidí. Jako jedna z mála je bezbariérová, nahoru vás vyveze i výtah. A protože její majitel miluje kámen, nechal ji postavit z tzv. kyklopského zdiva. Má to být návrat do první republiky. Nahoře si navíc návštěvníci mohou posedět i v kavárně.

Chrám sv. Barbory
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Nejnavštěvovanější památkou Kutné Hory je kostnice. Její interiér zdobí kosterní pozůstatky více než 40 tisíc lidí. Kromě měšťanů jsou mezi nimi i oběti morových epidemií a husitských válek. Současná podoba kostnice pochází z roku 1870. Příští rok ale stavbu čeká oprava – už od 18. století se totiž stále více naklání. Proč, to ale nikdo neví. Restaurátory tak čeká rozebrání čtyř rohových kosterních pyramid. V každé je 10 tisíc lebek, které působením vlhkosti praskají a pomalu se rozpadají.

5 minut
Touláme se Českem - tentokrát po Kutné Hoře
Zdroj: ČT24

Mezi další významné památky patří samozřejmě i zrenovovaný gotický chrám sv. Barbory nebo barokní Jezuitská kolej. Díky festivalu Kutnohorské léto se na prohlídku některých památek můžete vydat i v noci. „Každý den je nějaká netradiční kostýmovaná prohlídka v netradiční čas, je to už pátým rokem,“ říká Karel Koubský, OS Kutnohorsko.cz.

Do Kutné Hory i za vínem

Možná trochu netradičním fenoménem Kutné Hory se v poslední době stává vinařství – ještě před 6 lety se ve městě víno pěstovalo jen na 5 hektarech, teď už na 54. Je to zásluha rodiny Rudolfských. Ta má teď na Kutnohorsku vinařský monopol. Přitom tradici víno v této oblasti má – zmiňuje se o něm už Kosmova kronika. „V té době tady bylo přes 250 ha vinohradů a bohužel časem tyto hektary zmizely a nám se daří postupně obnovovat staré historické viniční tratě. Díky těm vinicím si myslím, že ráz Kutné Hory se změnil a i občané toto vítají s povděkem,“ říká vinař Lukáš Rudolfský.

Pohled na Chrám sv. Barbory přes vinice
Zdroj: ČT24

Tradici vína a stříbra spojuje i zajímavá pověst. Jednoho horkého dne údajně mnich Dominik okopával vinici, usnul, a když se vzbudil, uviděl ze země vyrůstat 3 stříbrné pruty. Na základě toho pak začala v Kutné Hoře těžba stříbra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
před 7 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 8 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 17 hhodinami

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
před 20 hhodinami

Výbuch v panelovém domě v Ostravě zranil čtyřicet lidí

Minimálně čtyřicet lidí se zranilo – většinou lehce – kolem středečního poledne při výbuchu a následném požáru v panelovém domě v ostravské části Dubina. Na místě plameny likvidovalo pět jednotek hasičů, s policisty evakuovali obyvatele domu. Osm zraněných muselo být převezeno do nemocnice. Zatím není jasné, co bylo příčinou incidentu, podle předběžných informací za ním mohla být elektrokoloběžka. Událost se stala v sedmém podlaží. Škoda je kolem tří milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Studenti z Plzně zůstanou za poplach na univerzitě bez trestu

Krajský soud v Plzni definitivně zastavil stíhání dvojice studentů, kteří loni v prosinci arabským výkřikem Alláhu akbar a zvuky připomínajícími střelbu vyvolali poplach na Západočeské univerzitě v Plzni. Proti zastavení stíhání podala státní zástupkyně stížnost, soud ji ale nyní zamítl. České televizi to řekl mluvčí soudu Jan Misek. Studenti čelili obžalobě z výtržnictví. Univerzita jim už dříve udělila napomenutí.
před 22 hhodinami

Soud poslal starostu Řeporyjí Novotného nepravomocně do vězení

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Přeměnil mu podmíněný trest odnětí svobody na nepodmíněný, protože Novotný se ve zkušební době opakovaně dopouštěl přestupků. Aktuální rozhodnutí nicméně není pravomocné, politik si proti němu obratem podal stížnost, která má odkladný účinek. Při odchodu z jednací síně nechtěl usnesení komentovat, dokud nenabyde právní moci. Na konečný verdikt chce počkat i ODS. V případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu by Novotnému hrozil zánik zastupitelského mandátu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...