Nouze naučila filharmonika nejen housti. Stal se i kameramanem

S nemožností věnovat se své profesi kvůli protikoranovirovým opatřením se umělci snaží vypořádat různými způsoby. Například koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička ke hře na housle přidal i práci s kamerou. Aby mohl posluchačům hudbu zprostředkovat alespoň on-line, naučil se filmovat.

Video Události
video

Koncertní mistr České filharmonie si přivydělává jako kameraman

„Když člověk natáčí cédéčko, sám má zvukovou představu, jak by nástroj měl znít. To je velké plus. Jako výkonný umělec můžu lidem, kteří potřebují obraz i zvuk dohromady, nabídnout zkušenost, že přesně vím, co by chtěli,“ podotýká k propojení svých dvou profesí houslista. Nová práce ho prý také nutí víc cvičit a připravovat nové skladby. 

Jako kameraman používá jiné jméno – z Vodičky se stal Wassermann. Připravoval například on-line adventní kalendář, který festival Struny dětem nabídnul jako náhradu za zrušený ročník. „Natáčel to s vervou a entuziasmem,“ ocenila jedna z účinkujících, skladatelka a pianistka Beata Hlavenková. 

Úspěch s videy má i jako interpret. „S (klavíristou) Miroslavem Sekerou jsme natočili Bazziniho Rej skřítků. Video převzalo BBC a během tří dnů ho vidělo přes sto tisíc lidí,“ upozornil například. 

Novoroční koncert v přímém přenosu

Se svým domovským orchestrem zahraje už v pátek večer na novoročním koncertě České filharmonie. Výběr z děl českých skladatelů ale zazní jen před prázdným sálem pražského Rudolfina, odkud ho v přímém přenosu odvysílá ČT art