Jak naložit se životem? Žít jinak, radí Milan Knížák

Jak naložit se životem podle výtvarníka Milana Knížáka? Žít jinak! Tak odpovídá titul výstavy Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Kurátoři sestavili podle svých slov „předčasnou a neúplnou“ retrospektivu výrazné figury českého umění. Obsahuje stěžejní díla od šedesátých let až po nejnovější obrazy, s důrazem právě na aktuální tvorbu.

Video Události v kultuře
video

Jak naložit se životem? Žít jinak, radí Milan Knížák

Sám autor říká, že „prezentovat všechno by znamenalo obsadit několik hradních jízdáren“. Kurátoři ve Zlíně si ale s uměleckou a časovou rozmáchlostí Knížákova díla museli poradit na relativně malé ploše. „Trochu to působí jako guláš, ale to je dané povahou mých věcí, a oni se snažili opravdu velmi intenzivně a dobře ty věci dát dohromady tak, aby to divák vydržel. A myslím, že se jim to docela povedlo,“ uvedl Knížák.

Osmasedmdesátiletý výtvarník, hudebník a performer byl také ředitelem pražské Národní galerie a rektorem Akademie výtvarných umění v Praze. „Výstava je pojata jako předčasná nebo neúplná retrospektiva. Je to jednak z toho důvodu, že Milana Knížáka si dneska každý vybavuje spíše kvůli jeho společenským úspěchům a profesím, ale už si neuvědomují, že pořád kontinuálně pracuje jako umělec,“ říká kurátor Ivan Bergmann.

Dělat vše za každou cenu jinak

„Jeho dílo i postoje stále fascinují a zároveň dráždí svou neskrývanou přímočarostí. Tvorbou i osobností nastavil české společnosti zrcadlo, jehož obraz nebyl po chuti všem, ale z pohledu autora byl bytostně pravdivý. A jeho přístup, nebýt konformní, ale dělat vše za každou cenu jinak, je patrný i na naší výstavě,“ pokračuje Ivan Bergmann.

„Výstava nazvaná Milan Knížák – Žít jinak! je zaměřená především na výtvarnou část Knížákova díla, přičemž sleduje zejména jeho práci s textem v tomto médiu,“ doplňuje autorka výstavy Rea Michalová.

Lidé se díky dokumentárním panelům mohou seznámit také s Knížákovými akcemi z šedesátých a sedmdesátých let. Výstava nabízí i díla z počátku devadesátých let, jako Mutanti či Černá Václavka. Autorův návrat k malbě dokládají obrazy vzniklé v novém miléniu.

Výstava Žít jinak! v Krajské galerii ve Zlíně potrvá do 3. února. Připravena je také komentovaná prohlídka přímo s Knížákem, která se uskuteční 11. ledna. „Po ní bude následovat večer poezie Básníci v Prostoru Zlín, který bude poeticky doprovázet výstavu za autorovy účasti. Hostem bude Jaroslav Kovanda,“ zve návštěvníky Alena Babicová, mluvčí Baťova institutu, ve kterém galerie sídlí.