Přednáška z Univerzity Karlovy: Dějiny lékařství

Jak jsou platné dějiny lékařství modernímu výzkumu? A jaký má medicína ke svým dějinám vztah? Témata přednášky Karla Černého, která byla 28. dubna příspěvkem do cyklu celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy. Přehrát si ji můžete ze záznamu v tomto článku.

43 minut
ZÁZNAM přednášky
Zdroj: ČT24

Anotace: Ústav dějin lékařství a cizích jazyků 1. lékařské fakulty UK je jednou z nejstarších institucí svého druhu na světě. Jedná se o jediné pracoviště sdružující historii a paleopatologii „pod jednou střechou“ u nás a také jedno z mála tohoto typu ve střední Evropě. Tradiční zájem o dějiny vědy v našich zemích vyplývá mimo jiné z toho, že Univerzita Karlova je nejstarší univerzitou na sever od Alp a na východ od Rýna a patří tedy do skvělé společnosti etablovaných západních vzdělávacích institucí. Díky tomu se vytvořila více jak půl tisíce let trvající badatelská tradice, jejíž část ústav studuje.

Samotná přednáška se zabývá dvěma tématy. V první řadě si klade otázku, k čemu jsou dějiny lékařství v souvislostech moderního výzkumu, a ukazuje, že se zabývají některými velmi užitečnými a pro veřejnost přitažlivými tématy. Za druhé mapuje historický vztah mezi medicínou a jejími vlastními dějinami, jenž se stále proměňoval od antických počátků až po dvacáté století. Ukazuje, že historie byla v minulosti integrální součástí přírodní vědy, pak začala toto postavení ztrácet a stala se nástrojem budování společenské prestiže a socioprofesní identity. Nakonec se osamostatnila a tvoří most mezi bio-medicínským výzkumem na jedné straně a laickou veřejností na straně druhé.

O přednášejícím: doc. Mgr. KAREL ČERNÝ, Ph.D., (* 1974) vystudoval jednooborové magisterské studium Kulturní historie na Jihočeské univerzitě a pak získal Ph.D. a habilitoval se v oboru Dějiny lékařství na 1. LF UK, kde je od roku 2001 zaměstnán. Vyučuje předmět lékařská terminologie v české a anglické paralelce magisterského studia Všeobecné lékařství / General Medicine a Dentistry, také se podílí na výuce dějin lékařství v raném novověku. Zabývá se především dějinami infekčních chorob od druhé poloviny 15. do počátku 18. století a dále dějinami výživy v raném novověku. Je autorem knihy Mor 1480-1730: Epidemie v lékařských traktátech raného novověku, kterou připravuje k vydání nakladatelství Karolinum, je spoluautorem knihy Jezuité a mor (s Jiřím M. Havlíkem), autorem učebnice Guide to Medical Terminology a podílí se na vzniku Biografického slovníku 1. LF UK. Působí jako člen výboru Společnosti pro dějiny věd a techniky.

Záznamy všech přednášek, které web ČT24 zprostředkoval z Univerzity Karlovy, najdete na následujícím odkazu:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Rozpočet ministerstva kultury je rekordní, říká Baxa

„Objem peněž, který má moje ministerstvo k dispozici, je historický,“ podotkl v Interview ČT24 moderovaném Terezou Willoughby ministr kultury a místopředseda ODS Martin Baxa. Zároveň zdůraznil, že činnost dotačních komisí rozhodujících o podpoře akcí živé kultury je objektivní.
před 7 hhodinami

Organizátoři zrušili festival, kde měl vystoupit rapper Kanye West

Letošní ročník slovenského festivalu Rubicon, na kterém měl příští týden podle dřívějších informací vystoupit i rapper Kanye West, známý jako Ye, se neuskuteční. Organizátoři zdůvodnili krok mimo jiné blíže neupřesněnými nepředvídatelnými okolnostmi. Úřad jedné z bratislavských čtvrtí, na jejímž území byl festival plánován, uvedl, že podle informací od jednoho z organizátorů se koncert rappera Ye přesouvá na září do Prahy, kde prý bude příští rok i samotný festival.
před 11 hhodinami

Kapelu s milionem fanoušků vytvořila AI. A i ten mluvčí je nějaký divný

Vytvořila nás umělá inteligence, přiznala po řadě podezření kapela The Velvet Sundown. Zároveň mluvčí skupiny tvrdí, že jen předstíral jakoukoliv spojitost s virtuálními hudebníky. Soft-rocková skupina získala za pár týdnů přes milion posluchačů a přiznáním jen připomněla obavy hudební branže z AI.
včera v 18:25

„Tolik Vietnamců v Thermalu nebylo.“ Premiéru měl první český celovečerní viet-film

Režisér a scenárista Dužan Duong přináší s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První český celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 měl premiéru na festivalu v Karlových Varech.
včera v 10:23

Forman je jedním z největších režisérů, míní americký producent

K hostům karlovarského festivalu patří také americký producent Paul Zaentz, který s Milošem Formanem spolupracoval na snímcích Amadeus a Goyovy přízraky. Jeho otec Saul spolu s Michaelem Douglasem – dalším letošním hostem – produkoval Přelet nad kukaččím hnízdem. V rozhovoru s Tadeášem Hlavinkou označil Paul Zaentz Formana za jednoho z největšího režisérů. A mluvil také o tom, že v postavě nekompromisní sestry, která brání svobodě, vidí lidé podobnost se současnou republikánskou stranou.
8. 7. 2025

Silnice umějí zahrát Beethovena i Happy Birthday

Každý řidič, který vjede na dálnici vedoucí do města Fudžajra ve Spojených arabských emirátech, může zahrát Beethovenovu Devátou symfonii. Umožňuje to nově tamní vodorovné dopravní značení. Akustický efekt vyluzuje jinde ve světě i úryvky z Mozarta, anime seriálu i ruskou zlidovělou písničku.
8. 7. 2025

Festival slibující Kanye Westa přestal prodávat lístky

Přípravu slovenského festivalu Rubicon provázejí pochybnosti, zda se uskuteční. Organizátoři pozastavili prodej lístků a server Denníku N uvedl, že na poli na okraji Bratislavy, kde se má akce od 18. do 20. července konat, ještě nezačaly přípravy. Organizační tým slíbil účast amerického rappera Kanye Westa, známého také pod přezdívkou Ye, ale proti jeho účasti vznikla petice kvůli jeho antisemitským výrokům.
8. 7. 2025

Libor Fára, tečka, čára. Výročí výtvarníka připomíná výstava

Letos uplyne sto let od narození výtvarníka Libora Fáry. Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) při této příležitosti připomíná jeho grafické práce.
8. 7. 2025
Načítání...