Nezaměstnanost v USA pátý měsíc v řadě klesá. Trh práce se postupně zotavuje z těžkého zásahu

Zářijová míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla na 7,9 ze srpnových 8,4 procenta, oznámilo v pátek ve své předběžné zprávě ministerstvo práce. Vývoj naznačuje, že největší ekonomika světa se dál zotavuje z koronavirové krize, i když pomaleji, než se čekalo.

Americký trh práce se rozbíhá. Snímek je z Richardsonu v Texasu
Zdroj: AP (ČTK) Autor: LM Otero

Zpráva přichází v době, kdy byla zveřejněna převážně pozitivní ekonomická data, včetně těch z trhu s bydlením a z maloobchodu. Přetrvávají však obavy, že proces hospodářského oživení by mohl ohrozit rostoucí počet případů nákazy koronavirem.

„I přes pokles míry nezaměstnanosti byla zpráva o pracovních příležitostech zklamáním,“ řekl agentuře Reuters analytik Quincy Krosby ze společnosti Prudential Financial. Dodal ale, že po hvězdném výkonu po znovuotevření ekonomiky proces zotavování teď sice zpomaluje, zůstává ale solidní.

Analytici očekávali, že ekonomika vytvoří v září asi 800 pracovních míst, podle ministerstva to bylo zhruba 661 tisíc.

V srpnu vytvořila největší světová ekonomika 1,49 milionu pracovních míst. Tvorba pracovních příležitostí letos dosáhla vrcholu v červnu, kdy vzniklo rekordních 4,78 milionu míst. 

Páteční údaje z trhu práce jsou příznivou zprávou pro prezidenta Donalda Trumpa, který bude ve volbách 3. listopadu obhajovat svůj úřad. Klesající míru nezaměstnanosti a pokračující tvorbu pracovních místa bude zřejmě podávat jako úspěch své politiky, uvedla agentura Reuters. 

Koronavirová krize letos uvrhla americkou ekonomiku do hluboké recese, a to navzdory opatřením, která centrální banka (Fed) spolu s Kongresem schválily na podporu hospodářské aktivity.

Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt Spojených států v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 procenta.