Důchodová komise má návrhy k zajištění vyšší penze lidí, kteří pečují o dítě či blízké. Posoudí to koalice

Důchodová komise doporučila opatření k dorovnání nižších penzí těch, kteří se starají o děti či blízké. Shodla se na tom, že by se v budoucnu měl důchod za dobu péče u lidí s nízkým příjmem vypočítávat z průměrné mzdy. Takzvaná vyloučená doba za opatrování potomka by se pak mohla prodloužit ze čtyř na sedm až devět let.

Video Studio ČT24
video

Brífink k návrhům důchodové komise

O návrzích, které dostane ministerstvo práce a projedná je vedení koalice, informovala v pátek předsedkyně komise Danuše Nerudová. 

U lidí, kteří kvůli péči o blízké mají nízký příjem a měli by i nízký důchod, by se penze za období, kdy se o někoho starali, měla podle komise vypočítávat z průměrné mzdy. Zatím není jasné, jestli by se toto opatření týkalo péče o dítě, seniora či postiženého.

Navrhují ovšem i změnu u vyloučené doby, která se vyřazuje při stanovení základu příjmu pro výpočet důchodu, aby nižší výdělek částku nesnižoval a penze nebyla menší. Podle komise by se měla prodloužit při péči o dítě ze čtyř na sedm či devět let. Podle některých členů komise by tento posun usnadnil rodičům návrat do práce. Mohli by pracovat na částečný úvazek, penzi by ale pak kvůli nižší mzdě a nižším odvodům menší mít nemuseli.

Nerudová řekla, že díky opatřením by penze pečujících mohla být o 170 až 400 korun měsíčně vyšší.

„Komise uzavřela jeden velký balíček, jedno velké téma, kterému se od svého ustavení věnovala. Projednávala dva typy opatření – první bylo zaměřeno na stávající důchodce, druhé na ty budoucí,“ řekla Nerudová. Co se týče kroků k dorovnání nižších penzí pečujících, které už lidé pobírají, v tom se komise nedohodla.

Kde se komise neshodla

Podle Nerudové by dalším opatřením mohlo být zvýšení limitu pro rozdělení základu daně z příjmu živnostníků či podnikatelů na takzvanou spolupracující osobu. Je tak možné daň optimalizovat. Nyní limit činí 540 tisíc korun u spolupracujícího manžela či manželky a 180 tisíc korun u někoho jiného.

Šéfka komise dodala, že na zavedení sdíleného základu manželů či partnerů shoda nebyla. Komise se nedohodla ani na opatřeních pro nynější důchodce a důchodkyně. Jednala o přidání pevné částky za vychované dítě od 250 do 500 korun, popsala Nerudová.

Ministerstvo by mělo záměry dál rozpracovat a Maláčová by je mohla přinést na koaliční jednání. Ministryně tento týden ale řekla, že ministerstvo má od konce května hotový návrh devíti opatření k úpravě nynějšího systému. Místo důchodové reformy chystá resort adaptaci, uvedla jeho šéfka. Podle ní by návrhy novel měla mít vláda v polovině prosince.

Komise se sešla poprvé koncem února, jednat začala koncem března. Další jednání by se mělo konat 11. října. Na něm by komise pro spravedlivé důchody měla začít debatovat o příjmech do důchodového systému.