Část zahraničních firem opouští Čínu. Její pracovní síla je moc drahá

Od roku 2014 stahuje výrobu z Číny až dva tisíce zahraničních firem ročně, protože místní pracovní síla už není tak levná jako dříve. Podle Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se přesouvají do jihovýchodní Asie, Afriky nebo na svůj domácí trh. Týká se to i  českých firem. 

Video Události
video

Události: Odchody firem z Číny

Česká firma Abrex vyrábí zhruba 150 modelů aut, od těch retro – nákladních, sanitních a hasičských vozů – až po nejnovější typy. V různých velikostech mapuje vývoj zejména škodovek, Pragy V3S i motocyklů značka Jawa. 

Hlavní výroba firmy, zhruba 85 procent, se odehrává v Číně. Zbytek pak v Divišově ve Středočeském kraji. Do pěti let by si ale firma přála, aby se většina produkce přesunula právě do Čech. 

„Toto odvětví pomalu zaniká, ty továrny v Číně krachují. Mají tam problém najít zaměstnance, protože většina z nich jde do automobilového průmyslu nebo do elektroniky, kde je větší přidaná hodnota, dostanou větší mzdu,“ uvedl ředitel Abrexu Jan Mizera. 

Další důvod, proč pro mnohé podnikatele přestává být tato asijská země výhodná, je i to, že Čína začíná preferovat domácí firmy.

Třetím důvodem je pak politika. „Je tady tlak například na to, aby v zahraničních firmách bylo oddělení nebo nějaké jednotky komunistické strany,“ řekla analytička Výzkumného centra AMO Alice Rezková. Dodala, že je i tlak na dodržování politiky jedné Číny. Tedy že existuje jediná entita, která zahrnuje i Tchaj-wan.