Vláda zamítla návrh, aby sociální ústavy a nemocnice nespadaly pod EET

Vláda nepodpořila senátní novelu, která chtěla vyjmout sociální ústavy, nemocnice a část ambulancí z elektronické evidence tržeb. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Stanovisko vlády je doporučením pro sněmovnu.

Proti předloze se postavila ministerstva financí a zdravotnictví, zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí zaujalo neutrální postoj.

Spoluautor předlohy Vladimír Plaček (ČSSD) potřebnost novely zdůvodnil tím, že současný zákon vyjímá z povinnosti evidovat hotovostní tržby jen příspěvkové organizace v sociální oblasti a zdravotnictví, zatímco pro ostatní měla platit od letošního března. Ústavní soud ale tento jarní start další vlny zavádění EET před Vánocemi zrušil a doporučil změny. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl v prosinci k rozhodnutí Ústavního soudu, že další vlny se neruší, ale jen odsouvají. Ministryně financí Alena Schillerová k tomu doplnila: „Určitě se posouváme minimálně o rok.“

Senátor Plaček svůj návrh zdůvodnil „nápravou určité nerovnosti z pohledu zařízení sociálních služeb a zdravotnických zařízení“. Objem hotovostních plateb v zařízeních je podle něj nízký, v řádech tisíců až desetitisíců korun ročně. Většina plateb je hrazena pojišťovnou.

Praktičtí lékaři by se mohli vyhnout EET i legálně, když by se s pacienty dohodli na bezhotovostních platbách, což by ale bylo málo komfortní například pro seniory, podotkl Plaček.

EET by měla být podle předlohy zachována pro ambulance v oborech klinická stomatologie, ortodoncie a dentální hygiena a pro zařízení poskytující služby reprodukční medicíny, stejně jako pro lékárny. Plaček podotkl, že zejména ve stomatologických odbornostech jsou platby od pacientů vyšší a lékárny už platby elektronicky evidují. Pod předlohou jsou podepsáni kromě sociálních demokratů zástupci KDU-ČSL, ANO, KSČM a Severočechů.

Zásah Ústavního soudu

Ústavní soud v polovině prosince zrušil plánovaný „náběh“ třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb a s odloženou platností škrtl několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb. Třetí vlna se měla týkat svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá potom vybraných řemesel a výroby.

Před případným náběhem je nutné přijmout novou zákonnou úpravu. Jako celek ale zákon obstál a dál platí. Podle soudců sleduje elektronická evidence tržeb legitimní cíl – účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí.