Windows 10 mají být novou kapitolou. Devítku Microsoft rovnou vzdal

Redmond - Tiskovou konferenci, na které Microsoft představil nový systém, nazval Windows 10: další kapitola. Největší výrobce softwaru na světě přichází s „jednotnější platformou pro telefony, tablety a osobní počítače“. Podle pozorovatelů jde možná o poslední pokus, jak zmírnit konkurenci v podobě operačních systémů společností Google a Apple. Desítka by se na trhu měla objevit v druhé polovině roku, verzi s číslem 9 přitom softwarový gigant vůbec nevydá. Uživatelé, kteří mají nejnovější verze jeho operačních systémů, budou moci během prvního roku od vydání upgradovat na Windows 10 zdarma.

„Oficiálně Microsoft tvrdí, že označení Windows 10 znamená, že změn je tolik, že se nevejdou do čísla 9. Neoficiálně jde určitě o pokus odstřihnout se od osmiček, které se příliš netěší oblibě mezi uživateli,“ míní redaktor serveru Technet.cz Jan Kužník.

Analytici upozorňují, že rozhodnutí Microsoftu nabídnout nový systém uživatelům Windows 7, Windows 8.1 a Windows Phone 8.1 během prvního roku po vydání zdarma je zásadní změnou ve strategii firmy, pro kterou byl systém Windows jedním z hlavních zdrojů příjmů. Podle agentury Reuters plánuje Microsoft pomocí bezplatné nabídky dostat Windows 10 na co nejvyšší počet zařízení, jako jsou mobilní telefony a tablety. Poté se bude snažit získat zpět ušlé příjmy prodejem různých doplňkových služeb.

Desítky se mají vracet k nabídce Start, která by se měla podobat té z verze 7. Navíc k ní přibude nové rozhraní, které se označovalo jako metro. „To znamená, že k té nabídce půjdou připíchnout dlaždice s aplikacemi. Když si tedy uživatel nabídku vyjede, spatří nejen přehled programů, ale okamžitě uvidí i notifikace třeba z kalendáře nebo příchozí hovory či SMS,“ přiblížil redaktor Technetu.

Microsoft nabídne brýle pro virtuální realitu

Součástí systému Windows 10 bude i podpora virtuální reality. Microsoft kvůli tomu nečekaně představil brýle pro virtuální realitu HoloLens umožňující sledování trojrozměrných obrazů generovaných počítačem.

Microsoft rovněž potvrdil, že internetový prohlížeč Internet Explorer bude nahrazen novým softwarem s krycím označením Project Spartan. Na osobních počítačích bude v rámci nového systému dostupná také digitální osobní asistentka Cortana s hlasovým ovládáním, která zatím funguje pouze ve verzi Windows pro mobilní zařízení.

Podle Kužníka patřila k nejkritizovanějším aspektům verze 8 snaha Microsoftu o rozhraní, které mělo být jak dotykové, tak klasické pro uživatele myši a klávesnice. Nakonec se ale osmičkám nepodařilo vyhovět ani jedné ze skupin. Nové rozhraní už firma opět přizpůsobuje ovládání myší.

„Dokonce tam je systém 'continuum', který pozná, zda zapneme počítač v režimu desktopovém, to znamená s použitím myši a klávesnice. To se týká konvertibilních notebooků, kde lze odtrhnout displej a udělat z něj tablet. Okamžitě se rozhraní změní na dotykové,“ popsal Kužník. Nová verze chystá i nové klávesové zkratky.

Od Windows 10 se očekává propojení operačního systému s jinými aplikacemi. Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows stále používá většina osobních počítačů. V oblasti chytrých telefonů ale firma zaostává za konkurenty Google a Apple. Podle výzkumné společnosti IDC podíl přístrojů využívajících systém Windows loni na světovém trhu s chytrými telefony dosahoval pouze 2,7 procenta.

Podle Kužníka se chce Microsoft přiblížit systému Android či iOS. „Je otázka, zda se mu to vůbec může podařit. Zatím se Microsoftu v této oblasti úplně nedaří. Výrobci se nijak neženou do toho, aby nabídli své telefony s operačním systémem Windows Phone, přitom ten systém není špatný,“ popisuje. Hlavní důvod vidí v tom, že Microsoft jednoduše zaspal v operačních systémech mobilních telefonů.

Operační systém Windows 10 by měl vývojářům umožnit snadnější úpravu počítačových aplikací pro mobilní zařízení, jako jsou právě chytré telefony a tablety. Firma podle analytiků doufá, že díky novému systému zvýší dostupnost aplikací pro své vlastní chytré telefony a podpoří tím jejich prodej.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
před 10 mminutami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 32 mminutami

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 4 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 19 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
včera v 06:00

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
2. 7. 2025

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...