Windows 10 mají být novou kapitolou. Devítku Microsoft rovnou vzdal

Redmond - Tiskovou konferenci, na které Microsoft představil nový systém, nazval Windows 10: další kapitola. Největší výrobce softwaru na světě přichází s „jednotnější platformou pro telefony, tablety a osobní počítače“. Podle pozorovatelů jde možná o poslední pokus, jak zmírnit konkurenci v podobě operačních systémů společností Google a Apple. Desítka by se na trhu měla objevit v druhé polovině roku, verzi s číslem 9 přitom softwarový gigant vůbec nevydá. Uživatelé, kteří mají nejnovější verze jeho operačních systémů, budou moci během prvního roku od vydání upgradovat na Windows 10 zdarma.

„Oficiálně Microsoft tvrdí, že označení Windows 10 znamená, že změn je tolik, že se nevejdou do čísla 9. Neoficiálně jde určitě o pokus odstřihnout se od osmiček, které se příliš netěší oblibě mezi uživateli,“ míní redaktor serveru Technet.cz Jan Kužník.

Analytici upozorňují, že rozhodnutí Microsoftu nabídnout nový systém uživatelům Windows 7, Windows 8.1 a Windows Phone 8.1 během prvního roku po vydání zdarma je zásadní změnou ve strategii firmy, pro kterou byl systém Windows jedním z hlavních zdrojů příjmů. Podle agentury Reuters plánuje Microsoft pomocí bezplatné nabídky dostat Windows 10 na co nejvyšší počet zařízení, jako jsou mobilní telefony a tablety. Poté se bude snažit získat zpět ušlé příjmy prodejem různých doplňkových služeb.

Desítky se mají vracet k nabídce Start, která by se měla podobat té z verze 7. Navíc k ní přibude nové rozhraní, které se označovalo jako metro. „To znamená, že k té nabídce půjdou připíchnout dlaždice s aplikacemi. Když si tedy uživatel nabídku vyjede, spatří nejen přehled programů, ale okamžitě uvidí i notifikace třeba z kalendáře nebo příchozí hovory či SMS,“ přiblížil redaktor Technetu.

Microsoft nabídne brýle pro virtuální realitu

Součástí systému Windows 10 bude i podpora virtuální reality. Microsoft kvůli tomu nečekaně představil brýle pro virtuální realitu HoloLens umožňující sledování trojrozměrných obrazů generovaných počítačem.

Microsoft rovněž potvrdil, že internetový prohlížeč Internet Explorer bude nahrazen novým softwarem s krycím označením Project Spartan. Na osobních počítačích bude v rámci nového systému dostupná také digitální osobní asistentka Cortana s hlasovým ovládáním, která zatím funguje pouze ve verzi Windows pro mobilní zařízení.

Podle Kužníka patřila k nejkritizovanějším aspektům verze 8 snaha Microsoftu o rozhraní, které mělo být jak dotykové, tak klasické pro uživatele myši a klávesnice. Nakonec se ale osmičkám nepodařilo vyhovět ani jedné ze skupin. Nové rozhraní už firma opět přizpůsobuje ovládání myší.

„Dokonce tam je systém 'continuum', který pozná, zda zapneme počítač v režimu desktopovém, to znamená s použitím myši a klávesnice. To se týká konvertibilních notebooků, kde lze odtrhnout displej a udělat z něj tablet. Okamžitě se rozhraní změní na dotykové,“ popsal Kužník. Nová verze chystá i nové klávesové zkratky.

Video Microsoft představil Windows 10
video

Microsoft představil Windows 10

Microsoft představil Windows 10

21.01.2015 Eko

Javůrek: Microsoft při vývoji "desítek" dal na názory uživatelů

Oborník k Windows: 10 může být snahou Microsoftu odstřihnout se od 8

Od Windows 10 se očekává propojení operačního systému s jinými aplikacemi. Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows stále používá většina osobních počítačů. V oblasti chytrých telefonů ale firma zaostává za konkurenty Google a Apple. Podle výzkumné společnosti IDC podíl přístrojů využívajících systém Windows loni na světovém trhu s chytrými telefony dosahoval pouze 2,7 procenta.

Podle Kužníka se chce Microsoft přiblížit systému Android či iOS. „Je otázka, zda se mu to vůbec může podařit. Zatím se Microsoftu v této oblasti úplně nedaří. Výrobci se nijak neženou do toho, aby nabídli své telefony s operačním systémem Windows Phone, přitom ten systém není špatný,“ popisuje. Hlavní důvod vidí v tom, že Microsoft jednoduše zaspal v operačních systémech mobilních telefonů.

Operační systém Windows 10 by měl vývojářům umožnit snadnější úpravu počítačových aplikací pro mobilní zařízení, jako jsou právě chytré telefony a tablety. Firma podle analytiků doufá, že díky novému systému zvýší dostupnost aplikací pro své vlastní chytré telefony a podpoří tím jejich prodej.