Privatizaci hotelu Thermal blokuje soudní spor

Praha/Karlovy Vary - Sněmovní kontrolní výbor se na svém dnešním zasedání zabýval plány na privatizici karlovarského hotelu Thermal. Stát se pokouší lázeňské sanatorium Thermal, mimo jiné dějiště karlovarského filmového festivalu, již čtrnáct let prodat. Privatizaci brání vleklé soudní spory.

Firma Jasmín před lety nabídla půl miliardy korun, nikdy ale nezaplatila. Proto hotel připadl Fondu národního majetku ČR (FNM ČR). Stát vede soudní spor o majetková práva se společností, která nabídla po Jasmínu druhou nejvyšší cenu. Ministerstvo financí, nástupce FNM, dnes podalo komisi vysvětlení aktuálního vývoje. „Náměstek ministerstva Ivan Fuksa odpovídal na dotazy k počátkům privatizace, seznámil nás s přístupem ministerstva, řekl, že nebude prozatím konat žádné další kroky, dokud nebudou vyřešeny majetkoprávní spory u soudu,“ shrnul Fuksovu návštěvu u poslanců předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček (KSČM). „Pochybnosti přesto zůstávají, viděl jsem dokumenty, že vítězem soutěže se stal vlastně druhý v pořadí, s čímž ministerstvo nesouhlasí,“ dodal.

Dokud neukončí stát veškeré soudní pře, nebude se v privatizaci pokračovat. „Spory o hotel Thermal by totiž mohly snížit jeho hodnotu. Státu by také hrozilo, že by kupci musel nahradit případné škody z prohraných soudních pří,“ uvedl v rozhovoru pro ČTK náměstek MF Ivan Fuksa.

Město Karlovy Vary a Karlovarský kraj, obě instituce společně, usilují o koupi bývalého Lázeňského sanatoria Thermal. Podle Fuksy garantují, že zvýší úroveň hotelu na čtyři hvězdičky a umožní každoroční konání filmového festivalu. Společná žádost města a kraje již na ministerstvo dorazila.

Kromě společného projektu má aktivní zájem podílet se na privatizaci Thermalu i samotné město Karlovy Vary. Tiskový mluvčí města Jakub Kaválek vidí několik důvodů, proč by měly Karlovy Vary o vlastnictví hotelu stát. „Usilujeme o něj především proto, že se společností Grandhotel Pupp jsme zřizovateli nadace Film Festival, vlastníme veškerá práva na pořádání festivalu a Thermal je hlavním místem dění.“ Další důvod vidí Kaválek v přirozeném centru města v okolí hotelu. „Karlovy Vary nemají své vlastní náměstí, okolí Thermalu je přirozeným shromaždištěm a místem konání spousty akcí. Tento prostor se lépe hodí do rukou města než nějaké soukromé firmy.“

Hotel kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům chátrá. „Thermal potřebuje velkou investiční injekci, aby odpovídal parametrům 21. století a áčkovému festivalu. Několik let si dopisujeme s MF a deklarovali jsme svůj zájem o získání Thermalu, nabízíme i finanční vyrovnání. Nechceme hotel zadarmo. Náš hrubý investiční odhad se pohybuje ve stovkách milionů korun,“ myslí si mluvčí města. „Spolu s převedením akcií hotelu jsme ochotni přebrat i riziko přebrání závazků a soudního vypořádání z těchto sporů,“ přisadil Kaválek.

Thermal se vždy začátkem léta stane centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. „Hotel Thermal je srdcem, kdo má Thermal, má festival. Díky jeho špatnému stavu narážíme na četné problémy, například s elektroinstalací,“ stěžuje si výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. „Thermal byl původně postaven pro potřeby festivalu. Pozorně proto privatizační snahy sledujeme,“ sdělil Mucha.

Hotel letos slaví třicet let od zahájení provozu, v současnosti jej provozuje státní společnost Thermal - F. Hotel Thermal nabízí komfortní ubytování, lázeňské služby a kongresovou turistiku v lázeňském městě Karlovy Vary. Každoročně je centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Michal Šenk

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU nabízí USA nulová průmyslová cla, řekla von der Leyenová

Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. První část evropských protiopatření týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část o měsíc později.
11:48Aktualizovánopřed 14 mminutami

Evropské trhy otevřely strmým propadem

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza v pondělí dopoledne dál padá.
10:44Aktualizovánopřed 44 mminutami

Americké burzy zažily divoké otevření

Akcie ve Spojených státech zahájily pondělní obchodování prudkým poklesem, rychlým zpevněním a opětovným propadem. Investoři dál reagují na obchodní spory a dění kolem amerických cel a hledají útočiště ve státních dluhopisech. Širší index S&P 500 ztrácel 4,5 procenta, než poskočil na 5171 bodů. Podle agentury Reuters je tak na cestě k potvrzení, že se nachází v takzvaném medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes dvacet procent.
16:21Aktualizovánopřed 46 mminutami

Pokles cen ropy rezonuje v Rusku. Situaci bedlivě monitorujeme, oznámil Peskov

Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska. Informoval o tom tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že situaci kolem nižších cen pozorně sledují hospodářské úřady v zemi. Situaci v globální ekonomice označil za velmi napjatou.
před 4 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Pokles trhů Trumpa neznepokojuje, svou politiku přirovnal k léčbě

Americký prezident Donald Trump přirovnal svou politiku zavádění cel na dovoz do Spojených států k léčbě nutné pro ozdravení ekonomiky. Naznačil, že pokles trhů jej neznepokojuje, uvedla agentura Reuters. Základní desetiprocentní clo na dovozy ze zahraničí začaly Spojené státy uplatňovat od soboty. Od středy pak mají začít platit zvýšená cla, která se týkají jen vybraných zemí.
06:00Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Část zlatých rezerv Německa je v Americe, někteří politici CDU mají obavy

Mezi německými konzervativci se ozývají hlasy požadující kontrolu, nebo dokonce repatriaci státních zlatých rezerv, jejichž část je uložená ve Spojených státech amerických. Obavy podle serveru Politico vyvolávají kroky americké administrativy. Část německého zlata, umístěná do zahraničí během studené války kvůli hrozbě sovětské invaze, se již v posledních dekádách vrátila do Frankfurtu.
před 10 hhodinami

Americká cla hýbou s trhy, odborníci ale radí nepanikařit

Akciové trhy zareagovaly na nová americká cla a v uplynulém týdnu zaznamenaly nejhorší výsledky od pandemie covidu-19. Například technologický index Nasdaq ztratil přes deset procent. Silnému výprodeji čelily tituly na většině světových burz. Analytici ale varují před unáhlenými rozhodnutími a radí neprodávat v panice. Podle oslovených odborníků může současná nejistota trvat i několik měsíců.
před 11 hhodinami
Načítání...