Nová strategie Česko posune mezi 20 nejkonkurenceschopnějších

Praha – Česko se má stát jednou z dvacítky nejvíce konkurenceschopných zemí světa. Alespoň tak si to plánuje nová strategie konkurenceschopnosti České republiky pro roky 2012 až 2020, kterou dnes schválila vláda. V předchozích letech se pozice České republiky podle Světového ekonomického fóra zhoršila o pět pozic až na 36. místo.

Vyskočit o 16 příček vzhůru má Čechům pomoci ambiciózní dokument z dílny ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). Ten obsahuje 43 projektů s více než 200 opatřeními, které vycházejí z doporučení mezinárodních institucí i Národní ekonomické rady vlády. Instituce se mají stát efektivními, infrastruktura kvalitní a česká ekonomika bude založená na inovacích – to vše má zabránit dalšímu snižování konkurenceschopnosti.

Premiér Petr Nečas (ODS):

„Blížíme se tedy do skupiny zemí, kde je Španělsko, Itálie nebo Portugalsko, a to by určitě nebyla dobrá zpráva pro naši budoucnost.“

naopak o návrhu prohlásil:

"Jde o naprosto zásadní dokument, obsahující konkrétní opatření, jejichž cílem je zvýšení konkurenceschopnosti České republiky."

Novinkou v rámci změn budou i základní registry. Odtud si budou moci úřady stáhnout potřebné údaje o občanech tak, aby pak občané nemuseli často opakovaně prokazovat údaje, které už úřady mají. V současnosti totiž státní správa provozuje více vzájemně nespolupracujících rejstříků. Vznikl by i určitý katalog služeb, které stát občanům nabízí. „Protože stát nabízí opravdu velké množství služeb, je také snadné se v tom ztratit,“ tvrdí Kocourek.

Na novou strategii kývli odboráři i zaměstnavatelé. Její naplňování se podle Petra Nečase bude pravidelně vyhodnocovat. A bude na co se zaměřit. Přes dílčí zlepšení je česká ekonomika podle analýz stále z velké části založena na levné pracovní síle.

Podnikatelé volají po pružném pracovním trhu

Podnikatelům vadí zejména neefektivní veřejné instituce, nadměrná regulace a korupce. Na strategii se proto svými názory podílela i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. „Já bych vypíchla z těch třech stránek, které jsme k tomu napsali, jenom čtyři body, které se týkají zajištění kontinuity činnosti orgánů veřejné správy, stability systému – to se týká hlavně změn daňových zákonů a podobně, pružný pracovní trh a na posledním místě bych zmínila zrychlení a zjednodušení čerpání strukturálních fondů,“ dodává šéfka asociace Eva Svobodová.  

Zabránit situaci, ve které by se Česko propadlo do závažných problémů se splácením svých dluhů, podobně jako řada jiných evropských zemí, má přijetí takzvané finanční ústavy. Ústavní zákon má zavazovat každou vládu k zodpovědné politice, která neohrozí stabilitu veřejných financí. Kabinet podle návrhu bude například muset předkládat sněmovně Zprávu o rozpočtové strategii. Pokud ji poslanci dvakrát po sobě zamítnou, bude vláda muset vyvolat hlasování o důvěře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 37 mminutami

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 11 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 12 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 13 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 19 hhodinami
Načítání...