K očkování se od úterý budou moci registrovat i pětačtyřicátníci, rada vlády schválila urychlení o den

Již od úterý se budou moci registrovat na očkování proti covidu-19 lidé starší 45 let. Otevření registrací pro první skupinu lidí pod 50 se tím urychlí o den oproti dosavadnímu plánu. O změně rozhodla Rada vlády pro zdravotní rizika a informoval o ní premiér Andrej Babiš (ANO).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Skupina lidí, kteří se mohou přihlásit k očkování proti covidu-19, se naposledy rozšířila minulou středu, kdy se registrace otevřely lidem ve věku 50 až 54 let. O týden dříve se mohla začít hlásit předchozí skupina 55 až 59 let. Pro následující věkovou kategorii se centrální registrační systém otevře o den dříve než po týdnu.

Premiér Andrej Babiš oznámil po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, že se pětačtyřicátníci budou moci přihlásit o vakcínu od půlnoci z pondělí na úterý. Ve věku 45 až 49 let je v Česku přes 839 tisíc lidí. V rámci přednostního očkování zdravotníků, učitelů či chronických pacientů však více než 131 tisíc z nich již dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.

Z dosud poslední skupiny 50 až 54 let se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) přihlásilo do pátku 155 tisíc zájemců o očkování, dalších 108 tisíc bylo očkováno již dříve v rámci přednostních skupin. Celkem to však byla jen asi třetina z celkového počtu 686 tisíc lidí v tomto věku. 

Proti novému typu koronaviru se v Česku očkuje od konce prosince. Zdravotníci dosud aplikovali více než 3,65 milionu dávek vakcíny. Obě dávky dostalo přes milion lidí. Ambicí vlády bylo ale po Velikonocích očkovat sto tisíc lidí denně, což se dosud nedaří. Dosavadním denním rekordem bylo 86 tisíc dávek podaných 6. května. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou dostatečné i pro další zvýšení tempa, málo je ale vakcíny.

Odpůrců očkování ubylo

Z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) vyplývá, že očkovat se nyní chtějí nechat tři pětiny Čechů. Oproti předchozímu průzkumu CVVM z února odpůrců očkování ubylo.

Proti očkování se v současnosti staví 26 procent lidí, zatímco při únorovém průzkumu ještě vakcinaci odmítalo 33 procent dotázaných. Větší ochotu k očkování projevují lidé s alespoň středoškolským vzděláním s maturitou nebo lidé ve vyšším věku, kteří patří ke skupinám ohroženým vážným průběhem covidu-19.

Dvě třetiny lidí by si chtěly konkrétní očkovací látku vybrat. Z nich by si největší podíl dotázaných - 58 procent - vybralo látku firem Pfizer/BioNTech. Naopak negativně se nejvíce lidí staví k ruské vakcíně Sputnik V, jejíž použití zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky ani Světová zdravotnická organizace. Z Čechů, kteří se chtějí nechat očkovat a vakcínu si chtějí vybrat, odmítá Sputnik V celkem 60 procent.

Navzdory kladnému postoji většiny lidí k očkování hodnotí velká část Čechů postup vakcinace kriticky. Dosavadní průběh očkování proti covidu-19, tedy třeba jeho rychlost či organizaci, pozitivně hodnotí pouze 15 procent dotázaných, zatímco negativně 52 procent.