Část mzdy lidí na home office by mohla jít potřebnějším, navrhl Vystrčil. Za vyjádření se omluvil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V nedělním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News zmínil, že v určitém momentu by například část platu lidí na home office, většinou úředníků, které krize zatím vůbec nepostihla, mohla jít jiným. Později na Twitteru upřesnil, že měl na mysli spoluúčast zaměstnanců veřejného sektoru. Jak by systém fungoval, blíže nepopsal. Pomyslné nůžky mezi občany se podle něj rozevírají čím dál více. Po kritice svá slova označil za chybu.

„Já vím, že teď řeknu něco, co se velké většině občanů nebude líbit. Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli – sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni,“ řekl Vystrčil.

Uvedl, že lidé na home office by v modelovém případě dostali třeba 70 nebo 80 procent měsíčního výdělku, zbytek by šel postiženým profesím.

„Musíme se s nimi podělit, oni jsou solí naší země, jak jsem o tom mluvil ve svém novoročním vystoupení. Není možné, abychom si nebyli schopni uvědomit, že když je nepodržíme, že taky zahyneme. Tak to je, oni jsou nositelé svobody, demokracie, našeho zřízení. Jsou jich dva miliony a my je nesmíme nechat padnout a nemůže nám to být jedno –⁠ hlavně že my máme ty peníze a ten plat. To není správně, to není dobře,“ dodal.

Na předsedu Senátu se snesla kritika

Vystrčila za jeho slova kritizoval a žádal omluvu mimo jiné předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář, v otevřeném dopise souhlasil s tím, že dopady spojené s pandemií nemůže nést jen jedna skupina obyvatel. Odmítl ale, že by se krize nedotkla úředníků, kteří musí nad rámec běžné agendy řešit administrativu spojenou s vládními opatřeními, například žádosti o kompenzace či ošetřovné.

„Označit tuto skupinu osob za ty, kteří nijak nenesou náklady pandemie jen z toho důvodu, že jim zatím nebyl zkrácen příjem, ukazuje na hluboké nepochopení toho, jaké všechny dopady pandemie skutečně má,“ uvedl Bednář. Byla to podle něj „neskutečná asociální a populistická dehonestace práce zaměstnanců ve veřejných službách a správě“.

Vystrčil se za vyjádření omluvil

Předseda Senátu v neděli odpoledne svá slova upřesnil. „To jsem si to zavařil. Jediné, co jsem chtěl v CNN Prima News říci, bylo, že není možné, aby účet za pandemii zaplatila jen určitá skupina lidí, ale že by se na tom měli prostřednictvím sdílené solidarity podílet i zaměstnanci veřejného sektoru. Omlouvám se za nepovedené vyjádření,“ napsal na svůj twitterový účet.

Další omluvu připojil v pondělí na Fcebooku. „Má slova však pro mnohé vyzněla jinak. Zejména jsem se nechtěně dotkl mnohých, kteří dnes pracují z domova a nemají to vůbec jednoduché. Velmi se za to omlouvám. Považuji to za svoji chybu,“ uvedl. Podle něj platí, že je vlastně jedno, jak politici svá slova mysleli, ale „důležitější a vlastně rozhodující je to, jak to lidé pochopili“.