Úzkým hrdlem je personál u ventilovaných lůžek, řekl ředitel vinohradské nemocnice Arenberger

27 minut
Interview ČT24: Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Zdroj: ČT24

Na nejvyšších číslech jsou nyní ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady počty hospitalizovaných pacientů, řekl v pořadu Interview ČT24 její ředitel Petr Arenberger. Za úzké hrdlo nemocniční kapacity považuje zejména personál u ventilovaných lůžek, protože ta vyžadují velmi kvalifikovanou obsluhu a ve vyšším počtu než jiná lůžka. „To je úzké hrdlo, kterým se musíme protahovat.“

Předminulou sobotu musela nemocnice přechodně zastavit přijímání standardních pacientů. V pondělí se dostupná kapacita zvýšila, bohužel ale také kvůli úmrtím. Vysoká úmrtnost je právě u ventilovaných pacientů, řekl Arenberger. 

Nemocnice si připravila krizový plán ještě v jarních měsících minulého roku. „Má pět bodů, nyní jsme na stupni 3,5. Pořád je tam nějaká rezerva.“

K současné situaci ředitel uvedl, že lidé už sami vědí, jak se chránit, jak dlouho být v obchodě, kam (ne)cestovat. Když to budou dodržovat i „odpírači“, tak bude pacientů v nemocnicích ubývat. Stále proto věří, že se nenaplní nejhorší scénáře.

Nemocnice omezila plánované operace

Ve vinohradské nemocnici stále končí na lůžkách s ventilátorem hlavně starší či takzvaně polymorbidní (s dalšími nemocemi) pacienti.  Ale na druhé straně příbývají i ti mladší, byť jsou to zatím statisticky nízká čísla, dodal ředitel. Vyjádřil se také k prevenci. Například odstraňování zubního plaku by asi odložil, ale třeba při změnách u mateřských znamének by doporučil návštěvu kožního lékaře.

Sama nemocnice má nyní výrazně omezeny plánované operace, například endoprotézy či plastickochirurgické výkony. Během letních prázdnin a září se jí sice podařilo dohonit „skluz“ z jarních měsíců, ale deficit z podzimu a zimy dál narůstá. 

Přestože tato situace má vliv i na hospodaření nemocnice, ředitel považuje za výhodu, že investiční peníze jsou odděleny od provozních. Věří proto, že například i díky evropským programům se budou investice odvíjet podle plánu. 

Zájem o testování znatelně klesl

Vinohrady nyní dělají u antigenních testů denně kolem 200 odběrů, před Vánocemi, když byla ve městě menší kapacita, tak jich bylo až 700 denně. U PCR testů je nyní o 30 procent nižší zájem. 

„Také se zdá, že řada lidí raději nejde na test, a když jim něco je, leží doma. Diagnóza by ale měla být stanovena.“

V nemocnici bylo naočkováno oběma dávkami vakcíny Pfizer/BioNTech přes dva tisíce zaměstnanců, zájem byl značný, řekl ředitel. To považuje za hlavní důvod, proč se mezi personálem snížila nemocnost na covid-19. Ta je nyní prakticky nulová, dodal. Asi 500 lidí se neočkovalo, protože toto onemocnění nedávno prodělali,  u dalších hrozily zdravotní kontraindikace. Nemocnice má kolem 3,5 tisíce zaměstnanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 49 mminutami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 1 hhodinou

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 10 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 11 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 11 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 11 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 16 hhodinami
Načítání...