Při návratu ze Španělska bude povinný test nebo karanténa, potvrdilo ministerstvo

Cestující ze Španělska budou od pondělí 24. srpna v Česku potřebovat negativní test na koronavirus nebo půjdou do dvoutýdenní karantény. Týkat se pravidlo nebude cestujících z Kanárských ostrovů, těch, kteří ve Španělsku pobývali méně než 12 hodin a dětí mladších pěti let. Oficiálně to oznámilo ministerstvo zdravotnictví, které tak potvrdilo dříve avizované zařazení Španělska mezi země s vysokým rizikem nákazy. Ministerstvo také zveřejnilo doporučení pro Čechy vracející se z Chorvatska.

Cestovatelský semafor platný od 24. 8. 2020
Zdroj: Ministerstvo zahraničí

Z evropských zemí hodnotí ministerstvo jako rizikové nadále také Rumunsko. Turisté se musejí bezprostředně po návratu z těchto zemí telefonicky ohlásit na krajské hygienické stanici příslušné k místu jejich bydliště. Následně musejí absolvovat test na covid-19, který si sami zaplatí, a jeho výsledek oznámit hygienikům nejpozději do 72 hodin od návratu. Pokud test nepodstoupí, čeká je dvoutýdenní karanténa. Opatření platí pro české občany i cizince.

Při cestě z Chorvatska by se lidé, kteří se tam na dovolené účastnili hromadných akcí, měli podle doporučení ministerstva chovat obezřetně, vyhýbat se v Česku akcím s více lidmi a dodržovat bezpečný odstup od ostatních. Mají sledovat svůj zdravotní stav a v případě příznaků neprodleně telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře, radí ministerstvo.

Od pondělí se podle ministerstva také zpřísňují pravidla pro pracovníky z rizikových zemí, po 14 dnech od příjezdu do Česka musejí podstoupit druhý test na covid-19. Ministerstvo jako důvod změny uvádí „poměrně výrazné šíření onemocnění v těchto komunitách“. Bez testu s negativním výsledkem nesmějí do práce.

Zároveň ale ministerstvo od 24. srpna uvolňuje podávání žádostí o krátkodobá pracovní víza pro Ukrajince. Zaměstnavatelé v Česku musejí nyní zajišťovat testování u pracovníků z pěti unijních zemí – jde o Belgii, Maltu, Bulharsko, Lucembursko a Španělsko.

Seznam bezpečných zemí aktualizuje resort zdravotnictví každý pátek. Na jeho základě posléze ministerstvo zahraničí aktualizuje Mapu cestovatele s pravidly pro cesty do zahraničí. Při některých z minulých aktualizací ministerstvo zdravotnictví upozorňovalo na vyšší míru rizika v některých evropských zemích, současná tisková zpráva takovéto varování neobsahuje.